Posts Tagged With: buke misri

Buke misri

Sot po ju sjell ketu nje recete buke misri mes shume recetave te tjera qe egzistojne.Mua me terhoqi shija e kesaj ndaj vendosa ta ndaj me ju.
Per te pergatitur buke misri ne shtepi ju duhen:

2 filxhane caji miell
2 filxhane caji miell misri
1 filxhan caji kos
1/2 filxhan caji vaj
2 veze
1 filxhan caj uje te gazuar
1/2 luge sode buke

Pergatiteni brumin me asortimenetet e mesiperme dhe hidhini ne fund dhe ujin me soden.Perzijini serish.Me tej perpara se ta vini ne tepsi (lyeni kete te fundit me margarine dhe pakez miell per te parandaluar ngjitjen e brumit).
Vijeni ne furre me 180 gr C .Furra duhet te kete qene ngrohur ca perpara.
Servireni te ngrohte .Ju befte mire!

Advertisements
Categories: photography, traditional | Tags: | 4 Comments

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: