turkish cuisine

happy Saint Valentines from Yummania:)

 

 

 

 

1932242_715011188531793_101479787_n1891031_715011181865127_159922673_n1932242_715011188531793_101479787_n

 

 

here you may find : recipe for hashure

Advertisements
Categories: desert, food, photography, recipes-in-english, turkish cuisine | Leave a comment

Zerde me ftua

Zerde eshte nje lloj embelsire e ngjashme me pelten.Eshte popullore ne Turqi , sipas turqve pershkruhet si nje lloj puding orizi.
Ne Turqi e pergatisin ne nje menyre me te ndryshme ato perdorin dhe shafran dhe leng trendafili por ne receten time nuk jane perdorur keto.

Per te perfituar 9-10 tasa te vegjel me zerde ftoi [ mund te perdorni dhe fruta te tjera si molle, dardhe etj] ju duhen:

1 filxhan caji oriz
2 luge niseshte
7-8 filxhane caji uje
1 filxhan sheqer
lekura limoni te grira ne rende
nje ftua i grire ne rende
arra
rrush i thate
2 luge caji kanelle

Se pari vihet orizi per tu zier.Ne nje tas me uje perzini niseshtene mire.Pasi orizi te kete zier , shtojani dhe niseshtene dhe 2 luget e kanelles,sheqerin,lekurat e limonit ,ftoin e grire si dhe rrushin e thate dhe vazhdoni ti perzini.
Vazhdoni keshtu deri sa masa te trashet.
Ne fund servireni duke i shtuar arrat.

Ju befte mire!

Categories: desert, food, photography, turkish cuisine | Leave a comment

Bakllava me Fëstëk (pistachio)

Bakllavaja me Fëstëk eshte shume popullore ne Turqi, madje mund te them se eshte shume me e perhapur sesa ajo me arra ne shume vende.
Per pergatitjen e saj do ju duhen:
IMG_4528

1 kg miell (merrni miell enkas per peta ose bakllava)
3 veze
10 gr kripe
0,2 lt uje
1/2 kg niseshte
400 gram gjalpe
1 kg sheqer
250 gr Fëstëk

Ne nje tas shtini miellin dhe 3 vezet ne mes te tij.Shtoni kripen dhe ujin dhe perpunojeni miellin deri sa te krijohet nje brume i forte dhe me tej mbeshtilleni me nje pecete te lagur dhe lijeni te vije per 20 minuta.
Me pas ndajeni brumin ne 12 copa te vogla.
Rrafshojeni me dore cdo cope dhe hidhini niseshte siper, me tej hapeni me okllai.
Vazhdoni keshtu me 11 copat e tjera te mbetura.
Ne tepsine qe e keni lyer pakez me vaj me pare shtroni peten e pare te cilen lageni pak me gjalpin e shkrire.Me tej vijoni me peten e dyte dhe serish pasi ta vendosni shtroni pak gjalpe te tretur siper saj.
Vazhdoni keshtu deri sa te arrini ne mesin e petave (pas petes se 6 )dhe pasi te keni hedhur dhe gjalpin siper petes, shtoni dhe fëstëket e grira holle.Mbasi ti perhapni mire dhe njesoj gjithandej fëstëket , mund te vazhdoni ti shtroni dhe petat e tjera qe kane ngelur ne te njejten menyre sic bete me te parat.

IMG_4541

Pastaj priteni bakllavane dhe shtojini siper dhe pjesen e vajit te mbetur.
Me tej futeni ne furren e ndezur me pare dhe piqeni ne 180 grade deri sa ballavaja te kete marre nje ngjyre te kuqerremte.
Sapo ta nxirrni te nxehte nga furra hidhini siper dhe sherbetin e nxehte qe do ta keni pergatitur nderkohe.
Bakllavaja eshte gati.
Ju befte mire!

Yummania ju uron gezuar festat dhe perjetofshi vetem gjera te embela ne vitin 2012 !

Categories: brumera, desert, food, turkish cuisine | 1 Comment

Presh me portokall

IMG_1843

Kete recete interesante e morra duke ndjekur (http://www.oktayustam.com), nje shef kuzhine turk.Une i modifikova disi dozat e yndyres se turqit jane me doreleshuar ne ate drejtim:)
Pergatitja eshte shume e thjeshte.

IMG_1832

Per gjellen me presh me portokall perdora :

1 kg presh
3 karrota
1 qepe te madhe te kuqe(mund te perdorni dhe qepe te tjera nuk ka rendesi)
lengun e 2 portokalleve te medhenj
3 luge oriz
100 gr uje
1 filxhan kafeje vaj ulliri
kripe
piper i zi

IMG_1830

Preshi pritet ne forme rrethore.Priten qepet si per gjelle, dhe karrotat ne forme rrethore.
Se pari vijini qepet dhe karrotat te skuqen per pa kohe.
Me vone shtoni preshet dhe lijini pak duke i perzier qe te skuqen dhe ato pak.(une nuk i lashe me shume se 5 minuta)
Me tej shtoni dhe lengun e potokallit dhe orizin (te cilin do ta keni lare me pare ) lijeni te zihet vete ne zjarr jo te larte.
Pak me vone shtoni dhe goten e ujit.
Lijeni ashtu sa te behen te gjitha perimet dhe nga fundi shtoni kripen dhe piperin.

Servireni te ngrohte.
Ju befte mire!

Categories: mediterranean, photography, turkish cuisine, veggie | 2 Comments

Tantuni

Kokoreç

Sot do te ndaj me ju receten e tantunit , nje lloj ushqimi popullor ne Turqi.Ne fakt mendohet se eshte me prejardhje nga Turkmenistani.Ne Turqi, qyteti i mirenjohur me te eshte Mersin, ne jugperendim te Turqise.
Tantuni mund te behet me mish vici ose qingji.Dikur per te kursyer , mishi perzihej dhe me melci.Madje dikur quhej dhe si ushqim i te varferve.Por sot eshte mjaft popullor dhe ne mode.
Per te pergatitur tantunin ju duhen:

rreth 500 gr mish vici ose qingji (te prere ne copa shume te vogla
5-6 cope speca djeges ose jo djeges (sipas deshires.ne Turqi perdorin speca djeges turshi per te shoqeruar tantunin).
4 domate
kripe, valanidh (ne anglisht eshte sumac), piper i zi , piper i kuq
majdanoz,sallate jeshille, qepe te njoma
buke ose pite (sipas deshires)

Zijini si fillim copat e mishit.Ne te njejten kohe ngrohni taven , duhet te jete e njejte si ajo ne foto , ku do te hidni dhe vajin e kripen.Hidhni mishin e zier ne tave dhe skuqeni, duke i shtuar pakez uje pas pak.Kur te hidhni ujin do te krijohet avull dhe perfitoni nga ky avull dhe vijini pakez siper mishit dhe avullit copat e bukes/pites qe te zbuten dhe te marrin aromen.Me tej hiqeni mishin dhe perzijeni me jeshilleqet dhe domate e prera imet.
Mund ta shoqeroni me specat (djeges ose jo, turshi ose jo 😉 dhe dhalle;)
Ju befte mire!

Categories: food, turkish cuisine | Tags: | 2 Comments

Pilaf me perde

Ky eshte nje lloj pilafi shume popullor ne Turqi qe prej kohes osmane.

Pilafi eshte me origjine nga fiset turke Kerkuke te Irakut. (Kliko ketu per me shume info rreth Kerkukeve :

http://en.wikipedia.org/wiki/Kerkuk)

Shenim: Receta eshte mare nga faqja : www.termikelankastre.com

Per pergatitjen e  ketij pilafi ju duhen:

Per 6 persona:

Per brumin e petes :

3  gota uji miell,gjysem gote uje,1 veze, 15 gr gjalpe.

Per mbushjen e brendshme:

2 gota uje oriz

2.5 gota uji lengmishi pule

300 gr mish i bardhe pule

1 filxhan kafeje vaj

1 qepe

1 gote uji bajame te qeruara

1 filxhan kafeje rrush i zi i thate

pak kanelle,piper dhe allspice (nje lloj ereze , nuk e di si quhet ne shqip)

2 luge gjelle leng limoni

kripe

30 gr gjalpe i ngrohur

Lereni orizin ne nje tenxhere me uje per 30 minuta duke i shtuar nje luge limon.Pastaj kullojeni dhe shplajeni mire me uje te ftohte.

Vijeni mishin e pules ne tenxhere dhe shtojini uje siper sa ta kaloje pakez nivelin e mishit.Shtojini mishit pak kripe dhe lugen tjeter te limonit dhe lijeni te zihet.Pastaj kullojeni dhe ndaheni mishin fije fije.

Nderkohe lijeni rrushin e thate ne pak uje te vaket per 5 minuta sa te fryhet,pastaj kullojeni.

Priteni qepen si per gjelle.Me tej vijeni ate te skuqet ne tenxhere.Shtoni orizin dhe perzijeni mire me nje luge druri duke mos e len te ngjitet.Shtoni aty dhe 1/2 gote nga bajamet ,erezat , rrushin e thatedhe kripen dhe kavurdiseni dhe per nje cope here.Shtoni dhe mishin e pules dhe lengun e pules dhe pasi te mbyllni kapakun lijeni te zihet deri sa orizi te thithe ujin.

Per brumin  e petes perzini miellin,ujin,vezen dhe gjalpin ne nje tas dhe perpunojeni me dore deri sa te behet nje brume i trashe (ne receten qe pashe une shkruhej 2 gota mielli por na u deshen 2,5 gota miell qe te behej brumi i duhur.Me pas lijeni brumin te vije dhe hapeni pastaj si nje pete me diameter 20 cm.

Ne nje kallep keku shtroni pak gjalpe.Me tej vini dhe bajamet qe kane ngelur rreth e rrotull kallepit.Vendoseni peten  ne kallepin qe perdorni per keke (e rrumbullaket me vrime ne mes) duke mos harruar ti hapni nje vrime ne mes.Nje pjese e petes le te varet jashte kallepit.Mbusheni pjesen e brendshme te kallepit me pilafin e pergatitur.Me pas shtroni siper pjesen e mbetur te petes duke u perpjekur ta rrethoni mire deri ne fund qe te mos ngelet pjese pilafi e parrethuar.

Vijeni te piqet ne nje furre te ndezur me pare per 15-20 minuta me nxehtesi 180 gr C.Pasi te mbaroje kthejeni kallepin mbrapsht dhe vendoseni ne nje pjatance te gjere.Servireni te ngrohte.J u befte mire!

Shenim : Ky pilaf u be per ditelindjentime nga mami im e dashur me asistencen timesi perkthyese dhe cirake ;).Me vjen keq qe nuk bera dot foto te pilafit pasi qe prere ne thela , pasi isha shume e zene duke kercyer 😉

Categories: chicken, food, kushina aziatike, photography, spices, traditional, turkish cuisine | 8 Comments

Çemen

Kjo lloj salce e quajtur çemen ne Turqi eshte shume popullore dhe preferohet te perdoret mengjeseve ndonese eshte aq e shijshme sa ju siguroj se mund ta kollofisni shume lehte ne cdo kohe 😉
Per pergatitjen e saj ju duhen :

3 thelpinj hudhre
4 luge gjelle vaj ulliri
2 luge gjelle limon
2 luge gjelle pluhur kumin (ne anglisht cumin ose fenugreek)
2 luge gjelle salce speci te kuq
1/2 luge gjelle salce domateje
4 luge gjelle arra te shtypura
2 dege majdanozi
kripe

Per te perfituar nje mase homegjene dhe mire te perizer ju keshilloj ti vini te tera asortimentet ne mikser (pervec arrave) dhe ti perzieni mire per nje kohe te gjate.Arrat shtojani ne fund qe te mos jene fare te vogla.
Keshtu fare lehte dote perfitoni nje salce shume te kendshme per te lyer buken ne megjes .
Ju befte mire!

Categories: food, kushina aziatike, meze, traditional, turkish cuisine | Tags: , | 2 Comments

Kek i lagur

Kjo recete keku eshte shume popullore ne Turqi.Kisha ca kohe qe mendoja ta ndaja me ju, mirepo kisha shume receta te ndryshme rreth ketij keku.Si perfundim vendosa te zgjedh njeren 😉

Ate e morra ne kete faqe (www.portakalagaci.com) , mgjth bera disa ndryshime se turqit perdorin shume sheqer dhe yndyre  😉

Per ta pergatitur kete kek ju duhen :

4 veze

100 gr sheqer

2 luge kakao

150 ml qumesht

60 ml vaj

200 gr miell

sode buke

1 pakete vanilje

1 gote leng qershie (une e perziva ca dhe me portokall, mund te perdorni dhe lengje te tjera sipas deshires)

Pergatitja :

Perzini 4 vezet me sheqerin,kakaon,vajin dhe qumeshtin.Nga ky mix lini menjane nja 100 ml ne nje gote uji.Ne pjesen qe ngelet shtoni miellin (te cilin e keni perzier me pare me soden) dhe vaniljen dhe perzijini dhe njehere.

Me tej futeni kete mase ne nje tepsi xhami te lyer me pare me pak gjalpe dhe vijeni te piqet per 45-50 minuta ne 180 gr C.

Me pas nxirreni nga furra dhe hidhni siper kekut lengun e qershive (sic ju thashe une i shtova dhe lengun e nje limoni si dhe i lashe kokrrat e qershive pasi i qe shtrydhur lengu brenda ne gote).

Lijeni 5 minuta sa te pije lengun dhe me pas hidhini dhe miksturen qe patet vene  menjane ne nje gote qe ne fillim .Kujdesuni qe te laget mire tere keku.

Me tej futeni ne furre serish dhe lijeni ta pije vete lengun pa e ndezur me furren!Une e lashe nja 15 minuta do ta shikoni qe eshte gati kur miksi qe i hodhet ne fund te rrije si i mpiksur 😉

Ju befte mire!

Me tej

Categories: desert, food, fruit, kakao, turkish cuisine | 14 Comments

Kajmakçiu Pando

Sot vendosa t`ju flas per nje vend te preferuar timin ne Stamboll.
Kajmakçi Pando.
Ky dyqan i vogel i hapur qe ne vitin 1895 , vazhdon ende me sukses te jete nje nga vendet me te pelqyera dhe te famshme per te bere mengjesin ose brunch sic perdoret ne kohet e sotme dendur 😉
Dyqani ndodhet ne Beshiktash, Stamboll dhe nese ju bie rruga per andej po jua them se e gjeni fare lehte eshte prane Dolmabahce Place dhe Hotel Conrad , me sakte ndodhet ne brendesi te carshise se Beshiktashit.

Une per vete e frekuentoja shpesh pasi e kisha afer.
Pando ,pronari dhe menaxheri i moshuar i kesaj kioske , e drejton vendin e tij se bashku me gruan e tij qe prej shume vitesh kur e ka marre persiper nga i jati.
Vendi eshte shume i vogel nuk i kalon 20 metra katrore, dhe me thene te drejten nuk eshte se ka ndonje pajisje shume moderne dhe te shndritshme por ama eshte serish shume i kendshem me ato dollapet e tij ngjyre blu dhe dyshemene me pllaka te vjetra qe i shtojne kioskes ndjesine dhe kujtimet e bukura te se kaluares.
Edhe menyra e sherbimit, por edhe menuja eshte e tille.
Ne menune e tij perfshihen : kajmak (qe perfitohet nga qumeshti i rrahur i buallices  (miss deizi hi 😉 i cili eshte dhe specialiteti i dyqanit , qumesht i zier , kos, mjalte,fergese ne stilit turk, dhe mengjes bullgar (Pando eshte me origjine bullgare).

Sa i perket shijes se te gjitha gjerave te servirura por sidomos kajmakut dhe mjaltit , te shoqeruara perhere me franxholla speciale te sapodala nga furra , ato jane speciale.

Piket negative per kete kioske simpatike jane , mungesa e pastertise (fundja drejtohet nga nje cift i moshuar) , paqendrueshmeria ne cmim (Pando i rrumbullakos vete si do ) dhe fytyra perhere e vrazhde dhe nervoziteti qe ky cift ka ne sherbim e siper.
Por megjithate ama kjo nuk e ka penguar kete vend te futet neper listat top 10 te restoranteve me te mira per te bere megjeset ne Stamboll.
Dhe une ju them se duhet vizituar sido qe te jete pasi do te jete nje eksperience e vecante .
Ju befte mire nese ju bie rruga andej.
Per me shume foto dhe info rreth kioskes shihni ketu :

http://istanbuleats.com/2009/04/kaymak-the-heavenly-cream/

http://lezzetinizinde.blogspot.com/2006/02/bulgarn-kayma.html
http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g293974-d806545-Reviews-KaymakcI_Pando-Istanbul.html

http://travel.nytimes.com/travel/guides/europe/turkey/istanbul/71772/kaymakci-pando/restaurant-detail.html

http://onsekiztemmuz.blogspot.com/2009/02/kaymakc-pandoda-kahvalt.html

Categories: breakfast, curiosity, food, photography, traditional, turkish cuisine | Tags: , , , , , , | Leave a comment

Sallate me lakra, molle & karrota

Lakra eshte nje nga perimet me te preferuara dhe nga dieticienet per shkak te vetise se saj diuretike.Por jo te tere e duan lakren dhe shijen e saj.Ketu po ju sjell nje recete sallate me laker qe e kam mesuar ne Turqi.
Shpresoj t`ju pelqeje.
Per kete sallate ju duhen :

Gjysem lakre e bardhe
1 molle
dy karrota te mesme
lengu i nje limoni
1 luge mustarde
vaj ulliri
kripe

Priten gjethet e lakres imet.Po ashtu edhe molla dhe karrota grihen imet.Me tej vendosen ne pjatancen e sallates.
Vecmas pergatisni vajin dhe shtoni dhe mustarden dhe lengun e limonit e kripen ne nje tas deri sa te krijohet nje mase homogjene.
Hidheni me tej siper pjatances dhe perzijeni.
Sallata eshte gati.
Ju befte mire!

Categories: flash, food, fruit, healthy, salad, turkish cuisine, veggie | 2 Comments

Hallve me irmik dhe limon

Sot po ju jap receten e thjeshte te kesaj embelsire shume te lehte si ne pergatitje dhe ne stomak:)

Per pergatitjen e saj ju nevojiten:

2 gota uje

2 gota qumesht

1 gote sheqer

1 gote irmik (semolina ne anglisht)

2 paketa vanilje

lekura e nje limoni te grire ne rende ose e copetuar shume imet

2 luge pana

disa kokrra arrash te copetuara

kanelle

Hidhni uji dhe qumeshtin ne tenxhere,shtoni dhe sheqerin,vaniljen me copat e vogla te limonit dhe perzijeni ca.Me tej shtoni irmikun dhe perzijini te tera ne zjarr te mesem deri sa masa te marre formen e nje muhalebije.Lijeni perzierjen dhe lijeni per pak kohe ne zjarr te ulet.Pastaj fikeni.Enen qe do vendosni hallven lageni pak me uje perpara.Me pas vijeni hallven ne ene duke i shtuar dhe kanelle & arra siper.

Prisni sa te ftohet dhe servireni .

Ju befte mire!

Categories: desert, food, photography, turkish cuisine | 11 Comments

Muhalebi aromatike

Sot do sjell per ju receten e nje muhallebie ter pergatitur me dy asortimenete qe une i dua shume dhe kane nje arome te mrekullueshme.Kjo eshte arsyeja qe e titullova keshtu kete muhalebi.Se pari po ju jap receten , me tej dua t’ju flas veç per dy asortimentet qe i japin veçantine kesaj muhalebie.

Per muhalebine aromatike ju duhen:

4 gota uji qumesht

3 filxhane kafeje miell

1 kokerr peme çemçakizi

1,5 gote uji sheqer

20 kokrra cardamom ( me vjen keq nuk e gjeta ne shqip kete fjale,

Elettaria cardamomum eshte emri latinisht)

Zbrazni ne nje tas qumeshtin,shtoni miellin,sheqerin ,kokrren e çemçakizit te pishes pasi ta keni shtypur kete te fundit mire dhe kokrrat e cardamom dhe perzijini te tera me mikser.Perzijini ne zjarr te forte per me shume se 10 minuta.Lijeni te ftohet pakez dhe perzijeni serish me mikser.Me tej lejeni te ftohet.Servireni te fresket duke i shtuar disa kokrra cardamom siper.

Ju befte mire!

Cardamom: (Elettaria cardamomum ne latinisht) .Kjo bime rritet ne Indine perendimore dhe jugore , si dhe vendet e nxehta te Azise juglindore.Eshte nje bime shumevjeçare ,e larte 4-5 metra ,me gjethe te medha .Frutat e saj jane 1-2 cm te medha me ngjyre jeshile ose te bardhe te perhimte.Ka nje arome te mrekullueshme.

Mua per vete me kujton eren e nje livandoje qe gjyshja ime e perdorte neper rrobat e saj.Kur them livando nenkuptohet diçka shume e rende.Ne fakt eshte shume kundermuese por aspak velitese,ndaj eshte shume e veçante kjo bime.Farat e kesaj bime permbajne dhe niseshte dhe disa vajra lehte te tretshem.Ka efekt hapes oreksi dhe çlirim gazrash dhe si rrjedhoje dhe te stomakut.

Perveç perdorimit te saj ne embelsira dhe gjellera , arabet e perdorin dhe ne kafen turke.Duhet patjeter ta perdorni kete kafe te veçante!Kjo bime karakteristike domosdo dhe çmimin e ka disi te kripur , 100 gr i saj kushton 5-6 €.

Njihet dhe me keto emra:Buhur, Boswellia, Styrax, Frankincense, Encens

Kokrra e pemes se çemçakizit :Kjo e fundit perfitohet nga rreshira qe merret nga pema e çemçakizit , peme e cila rritet vetem ne Ishullin e çemçakizit ne Egje.Njihet dhe me emrin “skinari” apo “pixari” ndersa kokrres se perfituar prej saj i thone edhe “mastiç” 🙂

Emri latinisht eshte:

“Pistacia Lentiscus Var Chia”

Kjo koker ka qene e famshme dhe shume e preferuar qe ne kohet antike.Thuhet se ne kohen e perandorise osmane fitoi fame mbllaçitja e saj si çemçakez,mode kjo e perhapur nga konkubinat e haremeve.

Ka nje arome shume te kendshme dhe te embel.Perdorimin e ka te gjere.Perdoret ne embelsira,madje Arabet e perdorin dhe neper buke ,kafe,çokollata,hallva,llokume .Ne Liban perdoret dhe ne prodhimin e nje djathi te veçante.Ne Turqi prodhohet dhe reçeli i saj.Ka nje çmim te larte ,te cilin e justifikon me aromen e mrekullueshme dhe efektet pozitive mjekesore.Si nje antiseptike shume e mire ,perdoret shume dhe ne prodhimin e çemçakizeve dhe ne produktet e shumta te dhembeve.Thuhet se perdorimi i ketij produkti ka veti pozitive ne zorre,mushkeri,stomakut,astmes madje ka dhe veti mbrojtese ne rastet e pickimit nga gjarpri.

foto e kokrres se pemes se çemçakizit:


http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.sifalibitkiler.us/bitkiler/sakizagaci1.gif&imgrefurl=http://www.sifalibitkiler.us/archives/749&h=178&w=184&sz=22&hl=tr&start=19&sig2=OJJ-pmg1c2u9E1jT5BDnxQ&um=1&usg=__kfVjZ_8SaGIh85gBw_R5T1SreZY=&tbnid=5vd1Nbph_WfVxM:&tbnh=99&tbnw=102&ei=gIyySI6uLKKYxAHe6KWCAQ&prev=/images%3Fq%3Ddamla%2Bsak%25C4%25B1z%25C4%25B1%26ndsp%3D20%26um%3D1%26hl%3Dtr%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:tr:official%26sa%3DN

Categories: creative, desert, food, healthy, kitchen art, kushina aziatike, life style, photography, traditional, turkish cuisine | Leave a comment

Receta “kafshatash”

Sot po ju jap dy receta te thjeshta “kafshatash” , perkthyer kjo e fundit mekanikisht nga amerikançja:) “snacks”.”Kafshatat” kane fituar prioritet kohet e fundit ne fushen e kulinarise dhe klientet me te mire te tyre jane te tere ata qe duan te ushqehen kendshem,lehtshem dhe me variacion.Te qenurit i tyre te lehta dhe te kollajshme per tu mbajtur i ka bere ato shume te pelqyera dhe te superporositura sidomos ne ambjente pune,panairesh,etj etj.

Qe te dyja recetat e “kafshatave” qe do ju jap sot jane shume te thjeshta,te shpejta ne pergatitje dhe light:) Nje treshe kjo mese e nevojshme ne ditet e sotme , te mbushura plot me stres dhe detyrime te perditshme.Duke menduar se dhe vera eshte prane dhe s’na ka ngelur shume kohe per te zhdukur gjynafet e dimrit , po ju jap keto dy receta te cilat jane pergatitur enkas me kos dhe perime per t’ju freskuar njekohesisht. Sigurisht qe keto te fundit mund te perdoren fare mire dhe si meze per raki shkojne qe te dyja.

Receta nr.1 (foto perkatese nr.1): Hajdari

Eshte nje lloj mezeje shume e perhapur ne Turqi.Per pergatitjen e nje racioni te tij duhen:

1 gote uji salce kosi

4 luge vaj ulliri

2 thelbinj hudhre te shtypur mire

pak koper

piper i kuq

kripe

(sipas deshires mund ti shtoni dhe pak djathe te bardhe ne rende.ne nje rast te tille ne vend te kopres shtojini nanexhik te thate)

Perzijini mire te tera asortimentet dhe lijini nje fare kohe sa erezat apo perimet te leshojne aromen e tyre.

Salce me laker te kuqe:(foto perkatese nr.2)

Per nje tas te madh me kete salce ju duhen:

çerek lakre e kuqe mesatare

5-6 luge kos i trashe ose salce kosi

pak koper

2 thelbinj hudhre

pak vaj ulliri

kripe

3 luge vaj ulliri

Grijeni lakren e kuqe holle dhe persegjati.Po ashtu grini holle dhe hudhren.Perzijini te tera asortimentet me njera tjeteren dhe serish lerini nje kohe qe te leshojne aromen.

Salcat per “kafshatat” jane gati.Ju befshin mire!

Categories: creative, flash, life style, mediterranean, meze, traditional, turkish cuisine, veggie | 2 Comments

Breakfast of kings:)

Ja ku po vij serish me nje menu mengjesi.Nje menu mengjesi qe mua me pelqen shume dhe me jep energji pozitive sa here e aplikoj:)

Fergese ne stilin turk (qe jua kam dhene me pare por sot po sjel pak me ndryshe) dhe leng portokalli-mandarine-limoni jeshil,qitro dhe xhenxhefili.

Se pari lengu: sasine e agrumeve vendoseni vete sipas personave .per nje person: nje cope nga çdo agrum i lartpermendur dhe nje cope e vogel (sa nje bajame psh) xhenxhefili i fresket.Xhenxhefilit hiqjani lekuren dhe grijeni holle.Me pas shtrydhni lengun e agrumeve dhe perzijeni me copat e xhenxhefilit ne mikser.Lengu eshte gati.

Per fergesen per 1 person:

2 speca jeshile

1 domate e madhe e pjekur

1 veze

1 grusht majdanoz

2 feta te holla djathi pice

pak piper i kuq

kripe

vaj

Pritini specat dhe domatet holle.Po ashtu dhe majdanozin.Skuqini pak specat dhe me tej shtoni dhe domaten dhe lijini te zihen pak ne zjarr te ulet ne lengun e domates.Me pas shtojini kripen,vezen te cilen do ta hidhni te paperzier siç eshte, dhe fetat e djathit.Lereni pak ne zjarr qe te shkrihen fetat e djathit dhe veza te piqet.Servireni te nxehte me piper te kuq siper.Ju befte mire!

Categories: breakfast, creative, food, fruit, healthy, kitchen art, life style, mediterranean, photography, traditional, turkish cuisine, veggie | 10 Comments

Embelsira e trendafilit

Sot do t’ju jap serish 1 recete emlesire turke.Kjo lloj embelsire eshte shume e perhapur prej shekujsh ketu.Sidomos gjate muajit te Ramazanit edhe sot e kesaj dite preferhet shume , per shkak te te qenurit nje embelsire e lehte , e preferuar kjo pas iftarit te ngarkuar.Emrin e ka te tille pasi ne te perdoret lengu i trendafilit.

Kjo lloj embelsire ka disa menyra pergatitjeje, por ka diçka qe nuk ndryshon ne asnje nga keto menyra:

1.Qumeshti duhet te jete i vaket kur te perdoret , perndryshe çan petet.

Permbajtja per nje tepsi me embelsire trendafili:

6 peta te thata dhe te holla (mund te jene dhe katrore)

1 lt qumesht

2 1/2 gote sheqer

100 lt leng trendafili

arra dhe lajthi te grira holle

thela kivi,copa qershie apo kokrra shege per zbukurim siper

po ashtu mund ta zbukuroni dhe me flete trendafili

Se pari zini qumeshtin me sheqerin dhe me pas lijeni te ftohen deri sa te vaket. Ne tepsi vini peten e pare.Me tej , me nje luge shtroni siper petes qumeshtin me sheqer.Pasi ta keni lagur mire, hidhini siper arra dhe lajthite e grira.Vazhdoni keshtu deri ne fund te peteve.Ne fund fare pasi te keni lagur mire dhe peten e fundit me qumesht hidhni dhe lengun e trendafilit siper.Ne fund fare sperkateni serish me arra dhe lajthi dhe zbukurojeni me frutat ose petalet e trendafilit.Servireni te ftohte.

Ju befte mire!

Categories: desert, food, fruit, kitchen art, life style, photography, tea time, traditional, turkish cuisine | 36 Comments

Pace me oriz

Kjo lloj supe e trashe eshte shume popullorene zonen e Detit te Zi ne Turqi, sidomos gjate muajit te Ramazanit frekuentohet shume.

Pergatitja:

25 gr oriz

1 gote kos

1 luge embelsire niseshte

1 veze

2 thelbinj hudhrash

25 gr kime

1,5 gote uje

2 luge gjalpe

kripe

Se pari zini orizin dhe shplajeni mire.Me pas kullojeni dhe vendoseni ne nje tas. Ne nje tigan skuqni nje luge gjalpe dhe shtojini siper orizin e sapolare,kimen,dhe hudhrat e grira imet dhe skuqini pak duke bere kujdes qe orizi te mos ngjitet.Shtojini dhe gjysmen e ujit dhe perzijini.

Ne nje tas perzini vezen,kosin dhe niseshtene mire.Shtojini siper dhe nja gjysem gote uje dhe perzijeni serish.Me pas ashtu siç eshte hidheni mbi perzierjen me kime dhe oriz.Perzijini mire ne menyre qe veza te mos perhapet dhe niseshteja te mos formoje topa.

Perpara se ta servirni ne nje tave skuqni lugen tjeter te gjalpit dhe kur te jete nxehur shume hidhini siper dhe piper te kuq dhe perzijeni mire.Hidhni pak nga kjo mbi supe.

Ju befte mire!


   
   
   
   
Categories: food, kushina aziatike, soup, traditional, turkish cuisine | Leave a comment

Qeshkek

Qeshkeku eshte nje lloj gjelle e bere me grure ashureje dhe mish ose leng mishi.Orıgjınen e ka nga Turqia, ne te cilen behet ne pothuaj te tere zonat e saj , megjithese thuhet se origjinen e ka nga zona e detit Egje.

Kur isha heren e fundit ne Shqiperi pata mundesi ta provoja ne nje darke qe isha e ftuar , se me thene te drejten me perpara nuk kisha degjuar per te.E veçanta e qeshkekut eshte se o e pelqen shume , ose nuk e pelqen hiç.Mua nuk me terhoqi dhe aq por meqenese e di se ka dhe shume simpatizante te tij po jua jap receten.

Per 5 persona:

300 gr grure ashureje (pra grure i shtypur)

200 gr fileto pule e prere ne copa shume te vogla

1,5 lt leng mish pule

gjalpe

kripe

Lijeni grurin nje nate perpara per tu zbutur.Te nesermen futini filetot e pules ne tenxhere dhe lerini te zihen shume deri sa te zbuten fare.Me tej shtojini siper grurin te cilin do ta keni kulluar nga uji qe e patet lene nje nate me pare.Me tej shtojini lengun e pules dhe kripen dhe lerini te zihen mire deri sa ta pijne te tere lengun.Me pas shtypeni kete mase me nje luge a mjet tjeter shtypes deri sa te perfitoni nje mase homogjene.Pastaj perziheji dhe nje here te fundit ne zjarr te ulet.

Hiqeni nga tenxherja dhe vendoseni ne pjatancen e servirjes.Ne nje tigan perveloni nje sasi gjalpi te konsiderueshme (pra qe ta sperkasni mire qeshkekun, siç duket dhe ne foto) dhe me tej hidheni ate mbi qeshkek.Me ne fund qeshkeku eshte gati.

Ju befte mire!

per me shume informacion:http://en.wikipedia.org/wiki/Kashkak

Categories: food, meze, traditional, turkish cuisine | 2 Comments

Biçim qofteje me sardele dhe jeshilleqe :)

E quajta keshtu sepse nga forma nuk u be fort solide, por nga shija nuk kishte te share.Kjo qofte u arrit nga perpunimi i nje recete nga Deti i Zi.Ne fakt ne receten e tyre perdorej anchovy (nje lloj peshku i mirenjohur ne zonen e Detit te Zi) , por une e bera me sardele sepse peshkun e mesiperm nuk e gjeni dot kollaj ne market tjeter.

Permbajtja per 4 veta:

150 gr sardele

4-5 gjethe spinaq ose pazi

2-3 gjethe laker e zeze

2 filize preshi

3-4 qepe te njoma

3 veze

4 luge miell dritherash (ose i bardhe sipas qejfit tuaj:)

4 luge miell misri

nje grusht majdanoz

kripe,piper i zi

vaj ulliri per skuqjen

Pastrojini mire sardelet nga halat dhe brenda.Pritini holle gjethet e spinaqit,lakres se zeze dhe majdanozin.Po ashtu edhe preshin dhe qepen e njome.Ne nje tas perzini mire vezet dhe miellin e grurit dhe te misrit.Me pas bashkojini me perimet e sapoprera dhe sardelet dhe perzijini mire.Une nuk e bera heren e pare, por do t’ju keshilloja ti perzienit mire ne robot pasi perfitoni nje mase me homogjene keshtu qe nuk do te keni kokeçarje gjate skuqjes.Me pas skuqini ne vajin e nxehte.Sherbejini te ngrohta.

Ju befshin mire!

Categories: creative, fish, food, healthy, kushina aziatike, meatballs, traditional, turkish cuisine, veggie | 8 Comments

Bakllava

Sado qe nuk shquhem per ndonje qejflie te madhe embelsirash , aq me teper te atyre me sherbet; them me plot gojen se bakllavaja han buke veç.Ma do mendja se kjo vlen dhe per shume prej jush.

Bakllavane , kete embelsire kaq te preferuar , shume shtete dhe popuj e kane pervetesuar si te veten .Osmanllinjte,greket,arabet,armenet,,bullgaret, bizantinet ,  etj e paraqisin secili si me origjine nga shteti i vet.Megjithse kjo gje nuk eshte vertetuar asnjehere 100% , egziston e verteta se osmanllinjte qene ata qe e zhvilluan dhe e sollen bakllavane ne formen dhe menyren e gatimit qe njihet dhe pelqehet aq shume sot.Sipas gojedhenave , bakllavaja hyri ne sarajet osmane nga fundi i shekullit te 15-te.Qe ne fillimet e saj , u pelqye shume dhe fitoi nje rendesi shume te madhe .Bakllavaja nuk qe veçse nje embelsire , qe nje forme  prestigji ne kuzhinen e sarajit dhe me pas neper konaqet dhe shtepite e pasanikeve ku hyei  me vone.Kishte ustallare te veçante  qe hapnin petat e bakllavase , dhe sipas te dhenave , bakllavaja nuk behej me me pak se 100 peta, te tera keto shume shume te holla. Paraqitja e bakllavase qe nje rit i veçante lavdie dhe mburrjeje krejtesisht te shpjegueshme.Pas shekullit te 18-te , bakllavase ju shtua dhe nje profil tjeter.Ai komercial.Qe prej asaj kohe filloi te shitej ne mase.Si fillim ,  perdoreshin vetem arrat per te shtuar shijen e bakllavase , por me kalimin e kohes , sipas kerkesave te bleresve erdhen  shume lloje bakllavash , qe ne fakt sa vijne dhe shtohen dhe ne ditet e sotme.Nese ne kohet e dikurshme llojet e bakllavase perfshinin bakllava te bere me stika, bakllava me kajmak , bakllava orizi etj; ne ditet e sotme, duke u bazuar dhe ne profilin e ri te bleresve , qe jane tashme , me te vetedijshem ne kudjesin ndaj shendetit , jane shtuar shume lloje bakllavash , qe do ti quaja me “mike” me shendetin tone si psh. bakllava dietike, bakllava me pak yndyre, bakllava me aloe vera etj etj.Qyteti me i mirenjohur i bakllavase ne Turqi eshte Gaziantepi prej nga ku jane shquar disa familje , mjaft te sukseshme dhe sot e kesaj dite ne prodhimin e bakllavase.Edhe per ne , Shqiptaret ,  bakllavaja ka qene dhe mbetet nje nga embelsirat me te dashura.Sidomos ne kohen e sistemit komunist ,ku sigurisht nuk qene mundesite e duhura per ta bere bakllavane shpesh ,  bakllavaja simbolizonte dhe vitin e ri (se feste me te madhe nuk kishte me pare) ..Per kete arsye mbase , eshte kaq  e dashur per ne.Une per vete ende se harroj ate telashin e mamave tona, ditet qe behej bakllavaje ne ato tespite gjigande 500-çe.Mund te jete bere klishe si fjali , por nuk rri dot pa e thene se qene shume shume te bukura ato dite..E them pa ndroje fare dhe me bindje te plote se dhe mamate tona, nuk binin fare me poshte se ata ustallaret e sarajeve , duke i hapur aq simetrikisht peta aq te medha dhe aq te holla per ato tepsi gjigande siç ishin 500-çet. Ne ditet e sotme , ka mbetur shume pak prej asaj atmosfere te ngrohte te gatimit te bakllavase , kjo per shume  arsye.Se pari , bakllavaja e humbi ate veçantine e te berit nje here e per mall ..tashme mund te behet kur te duash, me menyra te thjeshtuara , po ashtu  dhe ta gjesh me shumice dhe ne çdo dyqan.Sigurisht qe nuk ka si bakllavaja e bere ne kushtet e shtepise.Une per vete nuk e nderroj me ate te dyqaneve.Kam ngrene disa lloje dhe ketu , por asgje nuk ma jep shijen e bakllavase se shtepise , sidomos te mamit tim. Siç ju thashe dhe me lart , sado qe bakllavaja ka humbur shume  nga magjia e atmosferes se saj te dikurshme , sidoqofte shija eshte po aq e mire.Pa  e  zgjatur me shume ,  po vijoj me receten e thjeshtuar te bakllavase  se shtepise( thjeshtimi i vetem eshte hapja e disa petave pernjehere dhe jo veç e veç  , asgje me shume ) sipas recetes se sime meje. Bakllavane qe shihni ne foto e bera bashke me mamin , kur isha ne Shqiperi , ndaj nuk pata mundesi te beja shume foto gjate kohes se hapjes se petave .Ja dhe permbajtja:


Per nje tepsi bakllava:

1 kg miell

7 veze

1 gote vaj

1 gote qumesht

pak kripe

1 kg arra qe do ti keni copetuar gjalpe i shkrire per ta hedhur midis petave

Nga 7 vezet , 4 prej tyre do ti perdorni veçse te verdhat , 3 te tjerat ashtu siç jane me gjithe te bardhen.Hidhini te tera lendet siper miellit dhe zijeni brumin.Me pas punojeni mire me dore..Pastaj mbulojeni me nje pecete pakez te lagur per te parandaluar kesisoj tharjen e brumit dhe lijeni ashtu per gjysem ore  deri sa te vije brumi. Pastaj ndajeni brumin ne 4 pjese.Çdo pjese ndajeni ne 15 copa te vogla te cilat punojini ca me dore dhe sillini ne forme sfere.Duke i lene copat e tjera poshte pecetes se lagur , filloni ti hapni secilat nga sferat ne nje diameter prej 15 cm.Hidhini niseshte gjate hapjes qe te mos ju ngjiten dhe çahen petat .Vazhdoni keshtu dhe me peten e dyte dhe me pas vijeni siper petes se pare pa harruar ti hidhni pakez niseshte perpara.Vazhdoni keshtu deri sa 15 sferat te kene perfunduar.Me pas merini petat qe i keni vene nje mbi nje dhe hapeni kete pete te vetme ne madhesine e tepsise tuaj.Pasi ta heni hapur vijeni mbi tepsi, te cilen sigurisht qe do ta keni lyer me pare me gjalpe.Me pas hidhni siper petes gjalpin e shkrire.Vazhdoni ne te njejten menyre dhe me 15 sferat e dyta.Me pas vijini ne tepsi , shtojini gjalpin dhe pas kesaj hidhini ne menyre te njetrajtshme arrat e copetuara Me pas vazhdoni po njesoj dhe me 15 sferat e grupit te 3-te , vijini ne tepsi hidhini gjalpin dhe po njesoj hapni dhe 15 sferat e grupit te fundit dhe ndiqni te njejtat veprime dhe per to.Ne fund priteni bakllavane dhe vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare ne 110° C.Mbajeni per rreth 6 ore.

Kujdes!!!Pjekja eshte pika me e rendesishme tek bakllavaja , ndaj kujdesuni qe te piqet mire.Nje bakllava e pjekur mire , nuk prishet dhe nese nuk i hidhni sherbet dhe sikur ta leni per gati nje muaj !!!

Per sherbetin :  1,5 kg sheqer ,  uje sa ta kaloje sheqerin (sa trashesia e gishtit te madh te dores) dhe dy luge leng limoni qe te mos e lejme te sheqeroset. Kjo eshte masa perfekte per te perfituar nje sherbet jo shume te trashe dhe velites dhe aspak te sheqerosur!Si fillim perzijeni sheqerin mire ne uje deri sa kokrrat e tij te shkrihen.Me pas hidhnini dhe 2 luget e lengut te limonit dhe perzijeni dhe pakez.Pastaj lijeni te zihet vete ne zjarr jo shume te larte.

Sapo te zihet mund ta fikni dhe ta hidhni sakaq mbi bakllava.Sherbeti duhet te hidhet patjeter i nxehte! Ja me ne fund dhe bakllavaja eshte gati..Ju befte mire dhe paçi embelsi sa ç ‘ka dhe kjo e mira bakllavaJ

Categories: desert, food, kitchen art, kushina aziatike, life style, photography, traditional, turkish cuisine | 61 Comments

Imam bajelldi

Kishte disa kohe qe merrja kerkesa per kete gjelle nga juve miq dhe une ju kisha premtuar se do jua sillja.Ja me ne fund po jua jap sot.

Sic dihet imam bajelldi eshte nje gjelle me oirigjine turke.Majde dhe perkthimi i saj vjen ne kuptimin `hoxhes i rane te fiket`.Sipas gojedhenes hoxha paskesh ngeluar kaq i kenaqur nga kjo gjelle sa qe leshuar pertoke.Nejse ta le gojedhenen menjane dhe t`ju jap receten sa pa ju ikur oreksi:)

Permbajtja per 4 persona:

1 kg patllixhane

2 qepe mesatare

150 gr mish i grire

3 domate te pjekura

nje grusht i mire majdanoz i grire holle

kripe,piper i zi

vaj me sy

Si fillim pritini patllixhanet nga dy anet me rripa dhe lijini per 10 minuta ne uje me kripe qe ti ike shija e hidhur.Per te pregatitur nje imam bajelldi te lehte do ju jap sot menyren se si mund ta beni.Zakonisht patllixhanat skuqen perpara se te mbushen por kjo do ta bente gjelen tuaj shume te yndyrshme ndaj une do ju sugjeroja ti jipni atyre nje vale te lehte perpara ne tenxhere ose ti jepni nje vale ne mikrovale.Me pas nxirrini prej andej dhe nbeni nje prerje ne mes ne menyre qe te vini me pas harxhin ne te.

Per harxhin: Prijini qepet si per sallate dhe vijini ne nje tigan pa yndyre , hidhini pak vaj dhe filloni ti skuqni duke i perzier.Mund ti hidhni dhe pakez uje nderkohe qe ato te zbuten me shpejt pa u ngjitur.Me pas shtono mishin e grire si dhe 3 domatet qe do ti keni grire imet dhe do ja keni hequr lekuren.Skuqini keto te fundit per nje cope here deri sa te tera te jene zbutur mire dhe nga fundi hidhini dhe kripen,piperin e zi dhe majdanozin.

Me pas merreni harxhin dhe mbushini patllixhanat me to.Vendosini patllixhanat ne furre me 170 gr.C dhe lerini te piqen.Servireni te nxehte.Ju befte mire!

Categories: creative, curiosity, food, healthy, kitchen art, kushina aziatike, mediterranean, photography, traditional, turkish cuisine, veggie | 1 Comment

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: