scandinavian cuisine

Sea fruit soup – Supe me fruta deti

iceland-vienna-ams-alb 374

Ingredients

(serves 6 )

 • 2 tablespoons of  butter
 • 1   onion, diced finely
 • 3 celery stalks, sliced finely
 • 1 carrot, diced finely
 • 1 tomato diced finely
 • 150 ml  white wine
 • 1/2 kg ,  potatoes diced finely
 • 1.5 lt chicken stock
 • 500 gr salmon
 • 500 gr shrimps
 • 100 ml cream
 • sour cream to be added on top
 • Salt and pepper to taste

Melt the butter first and put the vegetables to be sauteed for some minutes.Add the white wine and let it for some minutes this way on medium heat.Add the stock and potatoes and let it simmer for some time.Afterwards add the  fish,shrimp and tomatoes and let it simmer for some more minutes.Turn off the heat and add the cream and salt and pepper.Serve it with sour cream if you wish:)

Bon appétit:)

 

iceland-vienna-ams-alb 376

Perberesit

(per 6 persona )

2 luge gjelle   gjalpe
1 qepe e prere ne forme kubash te vegjel
3 kercenj selinoje , te prera holle
1 karrote e prere ne forme kubash te vegjel
1 domate e prere ne forme kubash te vegjel
150 ml vere e bardhe
1/2 kg , patate te prera ne forme kubash te vegjel
1.5 lt leng mishi pule
500 gr salmon
500 gr karkaleca
100 ml pana
shtalp qe te serviret siper supes
Kripe dhe piper

Shkrini gjalpin dhe lerini perimet (qepen,selinon,karroten)  te skuqen per disa minuta.Shtoni veren e bardhe dhe lijeni keshtu per disa minuta ne zjarr te mesem.Me tej shtoni lengun e mishit te pules dhe patatet dhe lijini per disa minuta te zihen.Me tej shtoni dhe salmonin,karkalecat dhe domatet dhe lijini te zihen dhe per ca minuta.Kur te jete gati fikeni soben dhe shtojini kripe,piper dhe panen siper .Kur ta servirni sipas deshires mund ti vini shtalp siper supes.

Ju befte mire:)

Advertisements
Categories: fish, food, photography, recipes-in-english, scandinavian cuisine, soup | Leave a comment

Hasselback Potatoes / Patate Hasselback

IMG_9229

Hasselback potatoes or as i or many others would call accordion potatoes are a kind of baked potato dish. Their name is derived from the restaurant where they were first introduced in the 1940s, Hasselbacken in Stockholm, Sweden which opened in that city in 1748 and where they are called hasselbackspotatis.

 

Ingredients :
8 large potatoes
4 tbsp butter, cut into small cubes
some rosemary leaves for making it spicy
black or red pepper
salt
Preparation

Rinse and scrub the potatoes well because their skin won`t be peeled.
Boil them in salted water for about 20 minutes. This step is optional to shorten the time of their baking in the oven as well as to make sure their skin is very clean.But it`s up to you anyways.

Cut across the potatoes in thin slices as seen on the pics, but make sure not to cut them all the way.
Lay the potatoes on a baking sheet. Fill them equally with the butter cubes and some rosemary leaves .Sprinkle the salt and pepper.
You can pour some olive oil over them to make them more crispy.
Bake them in a pre-heated oven at 200°C until they are ready.

Bon Appétit !

IMG_9234

Patatet Hasselblack jane nje menyre gatimi i patateve duke i pjekur ato.Ato u serviren per here te pare rreth viteve `40.Kete emer e kane marre nga restoranti i hapur ne vitin 1748 ne Stokholm, Suedi , qe quhej Hasselblacken .Edhe patatet e gatuara kesisoj u quajten hasselbackspotatis.

 

Perberesit :

8 patate te medha
4 luge gjelle gjalpe
nje sasi gjethesh rozmarine
piper i kuq ose i zi
kripe

Pergatitja

Shpelajini dhe ferkojini patate mire perpara pasi do te perdoren e gjithe lekure.Zijini per rreth 20 minuta ne tenxhere.Kete hap mund ta injoroni nese deshironi , por jua keshilloj qe te siguroheni qe patatet jane lare shume mire dhe per te shkurtuar kohen e pjekjes.
Me tej merrini dhe pritini patatet sic e shihni ne fotot e patatet e pjekura ,por beni kujdes mos ta prisni deri ne fund.Vendosini ne tepsi.
Mbushini zonat e prera me gjalpin dhe disa gjethe rozmarine .Hidhini siper kripe dhe piperin.Pastaj hidhini pak vaj ulliri siper per ti bere lekurat me kerce dhe vijini te piqen ne 200°C deri sa te jene gati.

Ju befte mire!

IMG_9236

Categories: eni turkeshi imagery, food, photography, recipes-in-english, scandinavian cuisine, veggie, yummania | Leave a comment

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: