brumera

Colorful bread rolls / Kulece shumengjyresh

It`s the last hours til the New Years eve now and most of you , celebrating at home must have finished cooking 🙂 But i wanted to share this new , amusing recipe with you anyways:)

IMG_7456

It`s a very easy and nice looking recipe 🙂
I have already shared something similar before . oregano bread , recipe was this time modified with vegetables , in order to get something fancier:)

Ingredients for colorful bread rolls:

400 gr flour
1 cup of coffe olive oil
2 tea spoons of sugar
2 tea spoons of salt
1 spoon of yeast
1 + 1/2 glass of water
one handful of oregano

You can mix all of the above ingredients to profit the dough.Let the dough to get ready for about 45 minutes (covered with a slightly wet napkin) and afterwards , cut the dough in pieces to mix them with the veggies to make it colorful 🙂
I used carrots, spinach and beet root.So my dough was cut into 3 pieces.
The carrots and beet roots were boiled firstly.All of the vegetables were finely chopped. Then each part of the dough was respectively mixed with one of the vegetables.

They were baked in a preheated oven under 180°C,. In the end they looked so cute, just like macaroons:)

Bon Appétit & Happy New year 🙂

IMG_7458

Receta ne Shqip :

Me rastin e vitriut 🙂 mendova te ndaj me ju nje recete zbavitese:)
Kam ndare dicka te ngjashme me pare ne fakt ketu : buke me rigon
.Ndryshimi i vetem ne te eshte ta ndani brumi e pergatitur si per buken me rigon , ne sa pjese te doni ju (me sakte ne aq pjese sa perime do perdorni) dhe ta perzini me perimet e grira imet ne mikser.
Ne rastin tim u perdoren karrota,spinaq dhe panxhar. Karrotat dhe panxhari u zien perpara.

IMG_7462

Pasi ta perzieni cdo pjese te brumit te pergatitur si per buken me rigon, me perimet perkatese, piqeni ate ne 180°C, deri sa te jete gati.

Ju befte mire dhe Gezuar Vitin e Ri 🙂

IMG_7473

Advertisements
Categories: bread, brumera, food, photography, recipes-in-english, yummania | Leave a comment

Vegetarian Lasagne / Llazanje vegjetariane

Making of vegetarian lasagne was absolutely easy and the result was much more tasty (according to me :).
The title says it all.Instead of the normally used ingredients , this time vegetables was used.To make it ever more healthy the top was covered with yoghurt and feta cheese and not with Béchamel sauce.
Ingredients for vegetable lasagne:

fresh sheets of lasagne pasta (you can use ready made ones or make them yourself)
chopped carrots zucchini , aubergines,peppers .(2 from each)
a handful of chopped dill
small amount of olive oil
salt
black pepper

For the upper covering :
some feta cheese and homemade yoghurt

The lasagne sheets are boiled in the water.The vegetables will be cooked in pressure cooking.This will make you save unnecessary oil and time and they will taste so much better. You can add some olive oil and salt to the pressure cooker.Add the dill after they are ready.
Put the sheets of lasagne pasta and add the vegetables over them.Repeat this as many times you want.

Mix the yoghurt and feta cheese together in one bowl. Put this mixture over the last lasagna sheet.
Afterwards bake the lasagna at 180° until it`s ready.

I hope you`ll enjoy this version, i did a lot:)
Bon Appétit !

Per llazanjen vegjetariane do t`ju duhen:

pete llazanje (mund ti pergatisni dhe vete ose ti perdorni te gatshme)
karrota,kunguj,patllexhane,speca te prera ne forma te vogla kubike (2 cope per cdo perime)
nje grusht me koper te grire holle
pak vaj ulliri
kripe
piper i zi

ne vend te sosit Beshamel u perdor : kos shtepie dhe djathe i bardhe

Zijini petat e llazanjes.
Perimet gatuajini ne presion duke i shtuar pak vaj ulliri, kripe dhe piper.Do te behen me te shijshme dhe do te evitoni yndyrnat e teperta.Ne fund shtoni dhe kopren siper tyre.
Shtrojini petat e llazanjes ne tepsi dhe siper tyre vini perimet me kopren.
Kur te mbaroni me shtrimin e petes se fundit te llazanjes mbulojeni kete te fundit me miksin me kos dhe djathe te bardhe.
Piqeni llazanjen ne furre me 180° deri sa te jete gati.
Shpresoj t`ju shijoje kjo lloj llazanje.Mua me shijoi shume:)

Ju befte mire:)

Categories: brumera, food, lasagna, mediterranean, photography, recipes-in-english, veggie | 4 Comments

Jufka shtepie – Home made paste

406461_328819663817616_796736288_n.jpg

Home made paste
This was quite popular in Albania, especially during the communism era. Nowadays people prefer to buy the ready made ones, but it`s not that much fun for sure. I can still remember the times where my mom , or my grandma would make lots of filo dough and let them dry on white sheets. And I miss it so much.
Ingredients for ready made paste:

408347_328819493817633_1930261516_n.jpg

7 egg yolks and a full egg (white and yellow together)
1 kg of flour
milk (just use enough amount of it during preparation of the dough)

405820_328819513817631_1804247571_n

402891_328819543817628_612579300_n

Mix the ingredients as mentioned above to make the dough .
Let the dough wait for a while .Then divide it into small parts. Open each of them into filo dough (the more the better you can go up to 30-40 cm diameter width if you can).Use starch during opening of them as it makes it easier for you to perform.

Continue this way until you finish all the filo dough .
Put them dry for a while over the sheet. Afterwards wrap it in form of rolls and cut them as seen in the picture.
Let them get dried on the sheets afterwards, this time until it`s totally dry.
You can store them in paper or cloth bags.
As per cooking them, you can do it the way you want but in Albania, we generally boil them on the water profited from boiled chicken and in the end mix them with some butter. When cooking them we make sure to never let all the water evaporate with them, so in the end they get quite a soupy form.

398657_328819577150958_861532721_n

 

 

Sot po ndaj me ju receten e jufkave te pergatitura ne shtepi nga ime me:)
Per ata qe nuk e dine se cfare jane jufkat : Petë brumi të gatuara zakonisht me vezë, të thara në diell dhe të copëtuara, që përgatiten si zahire për dimër; petë, petarishte, petka.

Per pergatitjen e tyre u perdoren:

7 te verdha veze dhe nje veze tjeter e plote (me gjithe te bardhen dhe te verdhen)
1 kg miell
qumesht me sy teksa zihet brumi

396020_328819637150952_1221936826_n

Perzijini asortimentet e permendura si me siper per te bere brumin.Lijeni brumin te vije me pare.Me pas ndajeni ate ne kulece te vegjel.
Me ndihmen e niseshtese , hapeni cdo kulac ne nje forme pete relativisht te madhe si ajo qe shihni ne foto(pak a shume sa petat e ish tepsive 500-ce:).
Vazhdoni keshtu deri sa ti mbaroni petat.Cdo pete vijeni mbi nje carcaf dhe lijeni te thahet pak, por jo shume pasi veshtiresohet prerja e saj me vone.

Me tej mblidheni ne forme ruloje cdo pete dhe priteni ashtu sic e shihni dhe ne foto.

399515_328819473817635_1784979169_n

Me pas hapini fijet e prera vec e vec dhe vijini serish qe te thahen mbi carcaf.
Pasi te thahen mund ti ruani ne qese apo kuti .

 

Ju befshin mire!

Categories: brumera, ekonomi, food, photography, recipes-in-english, traditional | Tags: , | 13 Comments

Bakllava me Fëstëk (pistachio)

Bakllavaja me Fëstëk eshte shume popullore ne Turqi, madje mund te them se eshte shume me e perhapur sesa ajo me arra ne shume vende.
Per pergatitjen e saj do ju duhen:
IMG_4528

1 kg miell (merrni miell enkas per peta ose bakllava)
3 veze
10 gr kripe
0,2 lt uje
1/2 kg niseshte
400 gram gjalpe
1 kg sheqer
250 gr Fëstëk

Ne nje tas shtini miellin dhe 3 vezet ne mes te tij.Shtoni kripen dhe ujin dhe perpunojeni miellin deri sa te krijohet nje brume i forte dhe me tej mbeshtilleni me nje pecete te lagur dhe lijeni te vije per 20 minuta.
Me pas ndajeni brumin ne 12 copa te vogla.
Rrafshojeni me dore cdo cope dhe hidhini niseshte siper, me tej hapeni me okllai.
Vazhdoni keshtu me 11 copat e tjera te mbetura.
Ne tepsine qe e keni lyer pakez me vaj me pare shtroni peten e pare te cilen lageni pak me gjalpin e shkrire.Me tej vijoni me peten e dyte dhe serish pasi ta vendosni shtroni pak gjalpe te tretur siper saj.
Vazhdoni keshtu deri sa te arrini ne mesin e petave (pas petes se 6 )dhe pasi te keni hedhur dhe gjalpin siper petes, shtoni dhe fëstëket e grira holle.Mbasi ti perhapni mire dhe njesoj gjithandej fëstëket , mund te vazhdoni ti shtroni dhe petat e tjera qe kane ngelur ne te njejten menyre sic bete me te parat.

IMG_4541

Pastaj priteni bakllavane dhe shtojini siper dhe pjesen e vajit te mbetur.
Me tej futeni ne furren e ndezur me pare dhe piqeni ne 180 grade deri sa ballavaja te kete marre nje ngjyre te kuqerremte.
Sapo ta nxirrni te nxehte nga furra hidhini siper dhe sherbetin e nxehte qe do ta keni pergatitur nderkohe.
Bakllavaja eshte gati.
Ju befte mire!

Yummania ju uron gezuar festat dhe perjetofshi vetem gjera te embela ne vitin 2012 !

Categories: brumera, desert, food, turkish cuisine | 1 Comment

Birjan me makarona

IMG_1668

Nuk e di se sa prej jush e njohin birjanin, nje ushqim i gatuar kryesisht me oriz, ereza, qepe, mish, peshk, veze ose perime.Origjinen e ka nga Irani (Persia e dikurshme), dhe tanime perdoret gjerazi edhe ne shume vende te tjera ne Lindjen e mesme apo dhe Indi.
Ne Shqiperi mesa di une, eshte popullor tek Dibranet, ku keta te fundit besoj se jane ndikuar nga Turqit.
Pergatitja e tij eshte shume e thjeshte por rezultati eshte vertet shume i mire:)
Kete here kjo menu u pergatit me makarona sa per ndryshim.

Per nje tave me birjan me makarona ju duhen:

400 gr makarona (nje pako)
1 qepe e madhe
nje dore nenexhik (mente)
leng mishi (pule ne rastin tim)
pak vaj per skuqje

Qepet priten holle dhe vihen te skuqen se bashku me makaronat nje cope here.Nga fundi i skuqjes shtojani dhe nenexhikun(menten).
Me tutje shtrohen ne tave dhe siper i hidhet lengu i mishit.Mund te shtoni dhe copat e mishit siper birjanit sipas deshires.
Vijeni me tej te piqen ne furren e ngrohur me pare , deri sa te piqen makaronat ne gr C.
Servireni te nxehte.

Ju befte mire!

Categories: brumera, food | Tags: | Leave a comment

Role me spinaq

Sot po ndaj me ju nje recete shume te thjeshte per role me spinaq.
Per pergatitjen e saj perdora :

Per brumin e peteve:
300 gr miell
1 luge gjelle maja buke
pak kos
kripe

per harxhin:
400 gr spinaq
pak koper dhe majdanoz
nje tufe me qepe te njoma

pak vaj per ti hedhur petes siper

nje te bardhe veze dhe pakez black cumin per te lyer byreckat siper .

IMG_1457

Pergatitet brumi dhe hapen petet.Sperkasni pak vaj siper saj pasi ta hapni.
Grini spinaqin, qepet, majdanozin dhe kopren holle.Kete mase hidheni mbi pete dhe me tej mblidheni peten ne forme ruloje dhe me tej priteni ne copa te vogla.Lyjini copat me te bardhen e vezes dhe hidhini dhe black cumin siper.
Piqeni ne furren e ngrohur me pare me 180 gr C. deri sa te piqen.

Ju befshin mire!

English translation:

For the dough :
300 gr flour
1 tablespoon baking yeast
some  yogurt
salt

for the filling:
400 gr spinach
some chopped dill and  parsley
a bunch of green onions

a little amount of oil to be used to cover the rolls layers.
an egg white and  some Black Cumin for covering of the rolls

After preparing the dough and letting it wait for a while covering it with some wet fabric , take small portions from it and open them using a dough roller. Remember to use some starch while doing it , it helps. Try to open the dough as much as you can.
Chop the spinach, onions, parsley and dill finely. Afterwards put this mix on the opened dough layers and roll it .Cut it in small parts afterwards.  Cover them with the egg white and put black cumin seeds above. Cook in oven previously heated in180 C until they are ready.

Categories: brumera, food, pie, recipes-in-english, traditional, veggie | Tags: | 1 Comment

Tave jufkash me pelerine speci te kuq

Clipboard

Jufkat jane nje ushqim shume i kendshem mendoj une se paku:) Ato jane aq te shijshme saqe mund te hahen edhe ashtu sade pa i perzire me dicka.
Por meqenese perhere me pelqen te provoj gjera te reja mendova ti perzij kete here ne kete menyre:)

Clipboard2

Per pergatitjen e ketyre jufkave perdora:

2 kunguj te mesem
1 qepe te mesme
3 speca te kuq
kripe,piper i zi
shume pak vaj ulliri
jufka (une perdora nje gjysem pakete)
gjalpe per jufkat

Priten qepet dhe kungujt ne copa te vogla.Me tej vijini ne zgare ku keni vene pak vaj ulliri dhe piqini.
Specat e kuq pritini per se gjati me dysh ose me tresh.Me tej vijini dhe ato te piqen ne zgare.
Pergatisni dhe jufkat duke ju shtuar dhe kripen e piperin e zi ne fund.

IMG_0582

Pasi te mbaroni me te gjitha perzijini jufkat dhe qepet e kungujt se bashku .Vijini ne nje tepsi dhe siper vini specat e kuq.Me tej piqini ne furre me 150 grade deri sa jufkat te skuqen pakez.
Ju befte mire!

Categories: brumera, food, mediterranean, veggie | 2 Comments

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: