Baked salmon with veggies / Salmon i pjekur me perime


IMG_7684_zps7667661f

I love salmon and always try to cook it differently.This time it came out really nice and piquant, just the way i like it:)
For this super easy and yummy recipe you`ll need :

For 2 persons:

2 salmon fillets
4-5 peppers in different color (only one color would do as well , but i do love colors :- )
2 tomatoes
some tomato sauce (i used a ready made one ,which had basil included)
2 carrots
5 cloves of garlic
some laurel leaves
salt
black pepper
freshly squeezed lemon juice
olive oil

Chop the veggies (pepper,tomatoes,carrots) finely and fry them shortly using olive oil on a pan altogether with the garlic.In the end you may add the tomato sauce,laurel, black pepper and salt over the mixture.Cook them shortly altogether.
Meanwhile ,spray the lemon juice over the salmon fillets.
Afterwards you can put the mixture and the salmon fillets to be baked in a preheated oven under 150 ° until they are ready.

Bon Appétit !

Shqip :

Tave me salmon dhe perime

Me pelqen shume salmoni dhe perpiqem shpesh here ta gatuaj ne menyra te ndryshme.Kete here doli shume e mire dhe pikante ashtu sic me pelqen mua:)

Per kete recete shume te lehte e te shijshme per dy persona do t`ju duhen:

2 fileta salmoni
4-5 speca shumengjyresh (edhe vetem speca njegjyreshe mund te perdorni, nuk eshte e thene, mua me pelqejne ngjyrat kjo eshte arsyeja:)
2 domate
salce domateje (ajo qe perdora une ishte e perzier me borzilok)
2 karrota
5 thelbinj hudhrash
gjethe dafine
kripe
piper i zi
leng limoni i fresket
vaj ulliri

Pritini perimet (specat,karrotat, domatet) holle dhe jepini nje kaverdisje te shkurter me vaj ulliri se bashku me hudhrat.Me tej shtojini dhe salcen e domateve, kripen e piperin e zi e gjthet e dafines dhe perzijini dhe pak.
Ne anen tjeter hidheni lengun e fresket te limonit mbi filetat e salmonit.
Me tej vijeni miksturen qe pergatitet me lart se bashku me filetat e salmoni ne nje tepsi dhe lijeni te piqet ne temperaturen 150 ° sa te jene gati.

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: fish, food, healthy, photography, recipes-in-english, veggie | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Baked salmon with veggies / Salmon i pjekur me perime

  1. Hi Eni,This is something nice with salmons.Thanks for the tips.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: