Strawberry & cocoa ice cream /Akullore me luleshtrydhe dhe kakao


IMG_9309-1_zps31f1fe10

To prepare this yummy ice -cream, I used.
500 gr of heavy cream
3 tablespoons of cocoa powder
200 gr dark chocolate
250 ml milk
6 tablespoons of honey
one pinch of salt
5 egg yolks
200 gr of strawberries
a pinch of chopped pistachio
100 gr of vanilla

Whisk the heavy cream and cocoa powder together until the cocoa is dissolved.Put them in a saucepan and heat them for a while , while continuously whisking them.Drop the finely chopped dark chocolate over the saucepan and keep on whisking.Remove it from the heat. Put the homogenous ice cream base in a bowl .

Afterwards mix together the milk, honey,the pinch of salt, in a saucepan under a medium temperature.On the other side whisk the egg yolks in a bowl.Add some part of the milk mixture over the bowl where the egg yolks are found, whisking them all continuously. In the end , add this to the pan where the rest of the milk mixture is being heated.Keep on stirring them all under a medium heat , until it gets thickened. Once ready add this mixture to the firstly prepared cacao mixture ,altogether with the vanilla, chopped pistachio and finely chopped strawberries.Mix them together and let them in the fridge to get frozen.
Serve it with some more strawberries 🙂
Bon Appétit:)

Albanian – Shqip :

500 g krem
3 lugë kakao pluhur
200 g çokollatë me perqindje te larte kakao
250 ml qumësht
6 lugë mjaltë
pak kripe
5 te verdha veze
200 g luleshtrydhe
pak fëstëk i shtypur
100 g vanilje

Perzini se bashku kremin me pluhurin e kakaos deri sa kakao te tretet ne krem.Hidhini ne nje tenxhere dhe perzijini nen nje temperature te mesme , duke i rrahur vazhdimisht me nje luge.Me tej shtojini siper dhe cokollaten e erret te copetuar holle dhe perzijini dhe nje cope kohe se bashku.Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe permbajtjen qe perfituat hidheni ne nje tas.

Ne nje tenxhere tjeter perzini se bashku qumeshtin, kripen, mjaltin se bashku nen nje tem[erature te mesme.Ne nje tas rrihini te verdhat e vezeve se bashku.Hidhni ne kete tas pak nga mikstura e qumeshtit dhe perzijini mire.Me tutje hidheni kete te fundit ne tenxheren ku eshte pjesa tjeter e mikstures me qumesht e perzijini mire deri sa te ndjeni qe do te trashet.Me tutje hidheni kete miksture te fundit , mbi miksturen e pare me kakao dhe shtojini siper vaniljen, fëstëkun e shtypur dhe luleshtrydhet e prera ne copa te vogla.Perzijini te gjitha se bashku dhe me tej lijeni tasin ne akull qe te ngrihet masa.Akullorja eshte gati.Servireni ate me disa luleshtrydhe me shume 🙂

Ju befte mire !

Advertisements
Categories: desert, food, fruit, photography, recipes-in-english | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Strawberry & cocoa ice cream /Akullore me luleshtrydhe dhe kakao

 1. Xenia

  Looks good and smooth. The thing that scares me in making an ice-cream myself is that there might be that ice flakes in it just like ones in melted and re-frozen ice-cream. I hate them since my childhood. I guess I should face my fear at last and try your recipe 🙂

 2. Ide e mire tani qe po afron stina e luleshtrydheve! Doja vetem te dija per çfare kremi behet fjale? Krem pastiçer? 10 gr vanilje?… se 100 gr me duket shume…mos eshte gabim shtypje-tastesh?
  Flm

  • whipped cream Ballakume.
   100 gr nuk esh dhe aq shume se behet fjale per nje sasi te madhe akulloreje.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: