Caramelized cake – Kek me shtrese karameli


This cake is super easy to do and came out to be very delicious.A good choice for an autumn evening to have eat along with your favorite cup of tea:)

Ingredients for caramelized cake :

75 gr sugar for the caramel
100 gr of sugar for the cake
4 eggs
150 ml milk
300 gr flour
100 ml oil
1 table spoon of baking powder

Firstly prepare the caramel with 75 gr of sugar.Afterwards pour it over the cake`s baking pan.
Use the first 3 eggs, milk and 50 mg of sugar.Whisk them thoroughly.Afterwards pour them over the caramel layer on the same cake baking pan.
In another bowl mix the left egg, flour,baking powder, the rest of the 50 gr of sugar and oil altogether.Pour this mix on the same cake baking pan over the caramel and other mixture.
Bake the cake at 180° until it`s ready.
Bon Appétit !

ALBANIAN :

Ky ishte nje kek shume i kendshem dhe mjaft i pelqyeshem per tu ngrene ne keto nete vjeshte i shoqeruar me cajin tuaj te preferuar:)

Permbajtja per kekun:

75 gr sheqer per te pergatitur karamelin
100 gr sheqer
4 veze
150 gr qumesht
100 ml vaj
300 gr miell
1 luge sode buke

Se pari pergatisni karamelin me 75 gr sheqer.Me tej hidheni ate tek forma e kekut.
Me tej ne nje tas perzini 3 veze, 150 ml qumesht dhe 50 gr sheqer.Hidheni kete miksture mbi karamelin.
Ne nje tas tjeter me tej hidhni vezen qe mbeti,300 gr miell,100 ml vaj dhe soden e bukes.Perzijini keto deri sa te arrini nje miksture homogjene.Shtojeni dhe kete te fundit ne te njejtin vend siper karamelit dhe mikstures tjeter.

Lijni kekun te piqet ne 180° deri sa te jete gati.

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: desert, food, photography, recipes-in-english, yummania | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Caramelized cake – Kek me shtrese karameli

  1. do ta provoj, me plq qe nuk perdor gjalpin ne recetat e tua Eni.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: