Peshk koce me patate&karrota / Wrasse fish with potatoes&carrots


401779_425682787464636_335313953_n

Peshk koce me patate dhe karrota
Per 2 persona ju duhen:
2 koca
3-4 thelbinj hudhrash
pak kërri
piper i zi
kripe
vaj ulliri
leng limoni
Pastrojeni peshkun Rrethojeni peshkun me erezat dhe kripen dhe lereni, ashtu per disa minuta deri sa erezat te te perzihen me peshkun.Me tej vendoseni ne tepsi ku do te shtoni dhe pakez vaj ulliri se bashku me hudhrat ne forme thelbi , patatet dhe karrotat e grira holle.Ne fund hidhini dhe ca leng limoni siper.Mund te vini dhe feta limoni siper taves.Piqeni ne furren e ngrohur me pare ne 180 ° C deri sa te behen.
Ju befte mire!

556793_425682890797959_1631150903_n
English version
Wrasse fish with potatoes and carrots
Ingredients for 2 people

2 wrasse fishes
3-4 garlic cloves
small amount of curry
black pepper
salt
olive oil
lemon juice

Clean the fish. Cut the potatoes and carrots in small pieces. Mix the fish with the spices and pepper&salt and let the fragrances mix for a while. Afterwards , put the fishes on the tray and add the potatoes and carrots , as well as the garlic cloves. Pour some olive oil and lemon juice over them. Put it on the preheated oven , under 180 ° C and let them until they are ready.
Bon Appétit !

Advertisements
Categories: fish, food, mediterranean, photography, recipes-in-english | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: