Supe me bizele


485884_412902348742680_1216253668_n

181291_412902672075981_1029360233_n

Meqenese jemi ne kohen e bizeleve te fresketa tani , mendova te ndaj nje recete me bizele dhe te them nja dy fjale per te mirat e kesaj perimeje.

292109_412902722075976_1778311180_n

E pasur ne vitaminat A,C,B si dhe hekur,fosfor,potasium, fibra, proteina, niseshte.Bizelja e that permban me shume proteina dhe niseshte. E fresketa eshte me e lehte per tu tretur.

576645_412902748742640_700592643_n

Bizelja shton energjine e trupit, lufton anemine dhe kancerin e gjakut.Po ashtu zhvillon muskujt.
Bizelja e fresket i ve zorret ne pune dhe lufton kapsllekun, ndaj tani eshte koha me e mire per ta perdorur.

150458_412902785409303_1555697404_n

Per te pergatitur nje supe me bizele dhe karrota do ju duhen:

250 gr bizele
2 karrota
nje patate
nje luge salce domateje
3 luge vaj ulliri
2-3 qepe te fresketa
disa dege kopre
piper i zi
1 lt uje
1 buljon mishi ose pule

Qepet priten imet, po ashtu dhe papatja dhe karrotat.I jepet nje e skuqur e lehte ne tenxhere.Pastaj shtoni dhe lugen e salces dhe perzijini pak.Hidhni me tej ujin dhe bizelet te cilat mund ti keni zier per pak kohe ne nje tenxhere tjeter me uje me kripe (nese deshironi).Hidheni dhe buljonin e piperin.
Lijini te zihen .Kur ta shihni se jane gati shtoni dhe kopren te cilen do ta keni prere holle.
Sipas deshires mund ta kaloni supen ne ,mikser dhe ta perzini deri sa te marre nje mase homogjene.

Ju befte mire!

 

Advertisements
Categories: food, photography, soup, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: