Bollgur tershere me qershi, kanelle & karafil


547817_409739645725617_2010669686_n

Une e dua shume tersheren . Tersheren e gjeni ne forma te ndryshme ne markete.Disa jane me pak te shtypura disa te shtypura mjaft imet.Dihen vlerat e pafund te saj per shendetin .Nese doni te lexoni me shume mund te ndiqni kete link.
Une e preferoj shume si ushqim.Menyra qe e perdor me shume eshte me kos dhe pak vaj ulliri e kripe dhe kastravec.
Kete here provova nje gje te re per nder te qershive ­čÖé

577436_409739609058954_413209269_n

Per nje tas 250 gr me bollgur me qershi perdora:

1 filxhan kafe plot me tershere normale (jo te imet, nga versioni qe perdoret per tu zier)
25 kokrra qershi
200 gr qumesht
pak uje
1 luge embelsire kanelle
1 luge sheqer (mund te perdorni dhe mjalte po deshet ose sheqer kaf.nese ju duket pak sasia e sheqerit mund te vini me shume kjo eshte sasia ime).
2-3 copa karafili te thate
2-3 bajame dhe lajthi per zbukurim e shije

576368_409739672392281_6455442_n

Qershite prejini copa copa te vogla.Hidheni tersheren ne nje tenxhere dhe vijeni te zihet ne pak fare uje ne fillim.(maksimumi 50 gr uje).Pastaj shtojini qumeshtin dhe lijeni te zihet me te.Me tej shtoni sheqerin ose mjaltin, qershite e prera , kanellen e karafilin.Perzijini dhe pak.
Bollguri i tersheres eshte gati.Vendosini dhe copat e bajameve dhe lajthive siper.
Ju befte mire!

 

Advertisements
Categories: breakfast, creative, food, fruit, healthy, photography | Tags: | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Bollgur tershere me qershi, kanelle & karafil

 1. Recete e shijshme! Dhe mua me pelqen shume tershera dhe e perdor shpesh!
  Doja te dija nese di ne ka ne Shqiperi ekstrakt vaniljeje dhe ku mund ta gjej nese po?
  Come and visit me whenever you want :
  http://kikiscookingtime.blogspot.com/
  http://kikisbookofdreams.blogspot.com/

  xx, Kiki

  • shiko nje here tek Neranxi ..nuk e di po ka gjasa qe te gjesh:)
   i di blogjet e tua Kiki, dhe adresen e kam.

 2. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog.

  A great read. I’ll definitely be back.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: