Turli me pule i pjekur ne tave


Pergatitja eshte shume e lehte dhe e shpejte.
Perberesit per 2 persona:

2 kunguj
3 patate
nje tufe brokoli (rreth 300 gr)
3 domate
pak kripe
pak vaj
2 kofsha pule

Kofshat vihen te zihen.Kungujt, patatet,domatet priten ne forme rrethore.Priteni dhe brokolin ne copa te vogla.Vendosini te gjitha siper njera tjetres kat kat ne nje tenxhere me presion.Shtoni pak vaj.Mbylleni dhe lijini te zihen ne ujin qe do leshojne vete deri sa te zbuten.
Nderkohe zijini dhe kofshat e pules , ne ujin e te cilave shtoni dhe kripen.
Me tej vendosini perimet dhe kofshat e pules ne nje tepsi per tu pjekur ne furre.Siper hidhini pak nga lengu i pules.
Vijini te piqen ne furren qe do te keni ngrohur me pare deri sa pula te kete marre ngjyre te kuqerremte.

Kjo eshte nje gjelle e lehte dhe me pak yndyrna(sigurisht varet se sa vaj perdorni:)
Ju befte mire!

Advertisements
Categories: healthy, photography | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: