Buke me karrota dhe speca te mbushur


Kjo eshte menuja e dites se sotme:)

Buka e karrotave eshte shume e kendshme dhe e lehte ne pergatitje.Eshte e lehte dhe pa shume yndyrna apo karbohidrate.

Per pergatitjen e saj duhen:

1 kg karrota te grira ne rende apo ne mikser

miell me sy

1 luge buke kripe, 1 luge buke sheqer

uje me sy.

pak vaj

Hidhini te gjitha asortimentet e permendura lart pervec vajit.Perzijini vazhdimisht duke shtuar miell apo uje sipas nevojes deri sa te arrini nje mase brumi te forte.Ne fund lyjeni doren me pak vaj dhe keputni copa te vogla nga brumi dhe jepini formen qe deshironi,pastaj vijini ne tepsi dhe vazhdoni keshtu deri ne fund.Vijini te piqen me 180 grade .Provojeni me thike per te pare nese jane pjekur.

Buka eshte gati.

Receta e specave eshte ketu: https://yummania.wordpress.com/2007/08/06/speca-te-mbushur/
English recipe for stuffed peppers:
Stuffed peppers

This one is also a very popular Albanian dish. Actually it`s a very popular Balkan dish i`d say.
In Albania and elsewhere is cooked in both vegetarian and non vegetarian version. I`ll share here the vegetarian one.
I love the inner part of the stuffed peppers so I always add some extra rice and more tomatoes.
Last time I made it with minimum oil and it was just as fantastic. The clue for a great, yummy conclusion is usage of a lot of tomatoes 
Here`s the recipe for 4 portions:

12 peppers (of those who are used for filling)

7 ripe tomatoes

6 coffee cups rice (you can use dark rice , bulgur or barleycorn as well)

5 tablespoons olive oil

some fresh dill

one tablespoon of red pepper sauce

3 large onions (you can use fresh onions as well, if so use 6 of them, the more onion, better taste)

salt, black pepper

300 ml water

Finely chop the onions , and so do with tomatoes . Wash the rice well in warm water .Chop the dill. Mix all of them together in one bowl (onions, dill, tomatoes, rice). Add the water ,the red pepper sauce, olive oil, salt, black pepper above them and mix the mixture.
Take the seeds out of the peppers that are to be stuffed. The fill the peppers with the mixture you created.
Put the stuffed peppers in a tray and you can also put the rest of the mixture out of the peppers in the tray. Add just a little more water to that part if you think it`s too dry, but not too much.
Then let it be cooked in the pre-heated oven at 200° C as long as you they are baked.
Another way of cooking, is putting it on a pan and add a little more water , close the lid of the pan. It will be cooked like boiled .Use the method you like best.

Advertisements
Categories: food, photography, recipes-in-english, traditional, veggie | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Buke me karrota dhe speca te mbushur

 1. Stuffed papers look yummy….Leon

 2. Eni pershendetje,

  Kam vendosur foton tende te specave te mbushur ne kete link: http://www.unegatuaj.com/speca-te-mbushura/
  Nese nuk je dakort, te lutem me kontakto dhe mund ta heq pa problem.
  Gjithe te mirat

  • flm qe me lajmerove:)mund ta perdoresh meqenese ke vene dhe linkun e faqes time:) nese linku vendoset poshte fotos besoj se do qe me mire.sdq dhe keshtu eshte e pranueshem.

   pune te mbare dhe gjithe te mirat.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: