Tre barishte te shendetshme


303320_373237282709187_276599825_n

555490_373237342709181_1635977303_n
Sot do te flas per 3 barishte te shendetshme sic jane : pazia , lepjeta dhe hardalli.
Te gjitha mund te gjenden me shumice dhe te fresketa ne vendin tone per momentin ndaj perfitoni ti perdorni sa me shume gjate kesaj kohe.
shenim: te dhenat mbi vlerat e barishteve u morren nga : http://www.sifaci.org

 

560184_373237459375836_1023907158_n

Hardalli

Hardalli lehteson tretjen dhe parandalon kapsllekun.Ndihmon ne rastet e semundjeve te gjoksit.Zbut kollen dhe broshitin si dhe rastet me pleumoni.Forcon nervat.Perdoret ne raste helmimi ne saje te vetise qe ka per ndihmim ne vjellje.Sherben ne rastet reumatizmale.
542900_373237436042505_601633502_n558547_373237369375845_667608017_n1798761_710995012266744_1857428203_n

Pazia

E ngjashme me spinaqin pazia eshte nej barishte shume e ushqyeshme me tretje te lehte.Permban vitaminat A, K dhe C ne sasi te medha.Po ashtu ka dhe vitamine E, hekur , magnezium dhe kalcium.
Hap oreksin, parandalon kapsllekun , parandalon anemine, vepron kundra kolles.Mund te perdoret si sallate , mund te perdoret ne vend te spinaqit kur gatuani buranine , apo byrekun me spinaq , japrak dhe shume te tjera.

disa gatime me pazi qe kam vene me pare tek Yummania:
fileto pule me pazi
japrak me pazi dhe pule
omlete me pazi dhe miser
pazi me presh

550265_373237302709185_1327370315_n

Lepjeta

Perman sasi te medha vitamine C dhe lufotn skorbutin.Perdoret dendur ne luften kundra gjakosjes se dhembeve.Kundra kapsllekut pasi zbut zorret, po ashtu i ve ne pune dhe veshkat dhe ndihmon ne lirimin e fshikezes.Megjithate nuk keshillohet perdorimi i saj nga te semuret me tiroide dhe romatizem.
Mund te perdoret ne sallate, gjelle , byrek etj.

Ne ditet ne vijim do te sjell dhe receta me barishtet e tjera.
Ju uroj nje fundjave te bukur.

Advertisements
Categories: food, healthy, photography, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Tre barishte te shendetshme

 1. bobfloyd

  great photos !

 2. ilirjana

  A ka mundesi te me tregoni ne Kosove si i thon ketyre barishteve?

 3. Mirela

  Pse nuk duhet te perdoret lepjeta per te semuret me tiroide dhe reumatizem?
  Cfare ndikimi ka?
  Ku mundem te blej fara per keto jeshilleqe sepse banoj jashte Shqiperise?

  • mesa di une jane gointronic pra qe ngadalesojne punen e gjendres tiroide. nuk e di se ku mund ti gjeni jashte shtetit.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: