Supa franceze me qepe


425238_342254369140812_1934166329_n.jpg

Sot nuk do te ve receten time por nje recete qe gjeta ne internet per supen franceze me qepe.
Kjo supe qe ka nje zanafille qe nga periudha romake , pati nje hov gjate viteve 1960 ne SHBA si pasoje e interestin ne kuzhinen franceze.
Ne fillimet e saj supa shquhej si ushqim per te vobektit pasi qepet ishin te lira dhe gjendeshin me shumice por ne shekullin e 18, ne France nisi te perdorej versioni i modernizuar i saj me leng apo copa mishi dhe me qepe te karamelizuara.Po ashtu siper sherbehej me copa te thekura buke dhe djathe.

Per te provuar supen dhe per me shume dijeni rreth saj mund te shihni linket qe kam vene siper.
Fotografia me perket mua, e bera kur e provova per here te pare kete supe ne Paris.
Si qejflie supash qe jam, mendoj te provoj sa me shume supa te kem mundesi.Sado qe nuk mund te them se eshte me e preferuara ime mund te them se ishte e kendshme.

Save

Advertisements
Categories: food, photography, soup | Tags: | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: