Jufka shtepie – Home made paste


406461_328819663817616_796736288_n.jpg

Home made paste
This was quite popular in Albania, especially during the communism era. Nowadays people prefer to buy the ready made ones, but it`s not that much fun for sure. I can still remember the times where my mom , or my grandma would make lots of filo dough and let them dry on white sheets. And I miss it so much.
Ingredients for ready made paste:

408347_328819493817633_1930261516_n.jpg

7 egg yolks and a full egg (white and yellow together)
1 kg of flour
milk (just use enough amount of it during preparation of the dough)

405820_328819513817631_1804247571_n

402891_328819543817628_612579300_n

Mix the ingredients as mentioned above to make the dough .
Let the dough wait for a while .Then divide it into small parts. Open each of them into filo dough (the more the better you can go up to 30-40 cm diameter width if you can).Use starch during opening of them as it makes it easier for you to perform.

Continue this way until you finish all the filo dough .
Put them dry for a while over the sheet. Afterwards wrap it in form of rolls and cut them as seen in the picture.
Let them get dried on the sheets afterwards, this time until it`s totally dry.
You can store them in paper or cloth bags.
As per cooking them, you can do it the way you want but in Albania, we generally boil them on the water profited from boiled chicken and in the end mix them with some butter. When cooking them we make sure to never let all the water evaporate with them, so in the end they get quite a soupy form.

398657_328819577150958_861532721_n

 

 

Sot po ndaj me ju receten e jufkave te pergatitura ne shtepi nga ime me:)
Per ata qe nuk e dine se cfare jane jufkat : Petë brumi të gatuara zakonisht me vezë, të thara në diell dhe të copëtuara, që përgatiten si zahire për dimër; petë, petarishte, petka.

Per pergatitjen e tyre u perdoren:

7 te verdha veze dhe nje veze tjeter e plote (me gjithe te bardhen dhe te verdhen)
1 kg miell
qumesht me sy teksa zihet brumi

396020_328819637150952_1221936826_n

Perzijini asortimentet e permendura si me siper per te bere brumin.Lijeni brumin te vije me pare.Me pas ndajeni ate ne kulece te vegjel.
Me ndihmen e niseshtese , hapeni cdo kulac ne nje forme pete relativisht te madhe si ajo qe shihni ne foto(pak a shume sa petat e ish tepsive 500-ce:).
Vazhdoni keshtu deri sa ti mbaroni petat.Cdo pete vijeni mbi nje carcaf dhe lijeni te thahet pak, por jo shume pasi veshtiresohet prerja e saj me vone.

Me tej mblidheni ne forme ruloje cdo pete dhe priteni ashtu sic e shihni dhe ne foto.

399515_328819473817635_1784979169_n

Me pas hapini fijet e prera vec e vec dhe vijini serish qe te thahen mbi carcaf.
Pasi te thahen mund ti ruani ne qese apo kuti .

 

Ju befshin mire!

Advertisements
Categories: brumera, ekonomi, food, photography, recipes-in-english, traditional | Tags: , | 13 Comments

Post navigation

13 thoughts on “Jufka shtepie – Home made paste

 1. akvll

  o ç’i hape punë akllit shtëpiak! 🙂

 2. akvll

  m’ka hupë çelsi i akuariumit, po do i kisha bo rezil që rrinë vetëm kafeve në ven që të gatujn! 🙂

 3. akvll

  po tre herë e kam kërku, tre herë e kam harru, se nuk më len f’mija men n’kokë… pranej i jam futë kuzhinës, se i printoj recetat; dhe po i harrova, i lexoj prapë 😀

  shumë të bukura fotot me që ra udha

  shnet e të mira sa të të dojë zemra:)

 4. shume e mire bravo … e kam postuar edhe ne http://www.pjata.net/jufka-shtepie/

 5. Albana_Kosove

  Tu lumshin duarte per kete recete ,kam kerkuar nje kohe te gjate dhe ja me ne fund e gjeta ,duket shume e mire dhe e shijshme me te vertete edhe nje here faleminderit .

 6. Ka bo dhe mami im ashu mnjam mnjam:-P:-D

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: