Turli vere me bamje


IMG_0618

Per te gjithe ju qe ju ka marre malli per veren ­čÖé po publikoj sot nje recete te thjeshte turlije me bamje.
Per pergatitjen e saj perdora :

1/2 kg bamje
4 domate te kuqe te pjekura
1 qepe te madhe
3 thelbinj hudhre
pak rrenje xhenxhefili te fresket
buljon mishi ose pule
nje luge embelsire salce speci te kuq djeges (ne mungese te tij 1 luge gjelle salce domateje)
kripe , piper
5-6 luge gjelle vaj ulliri
pak uje

Qepet pritini si per gjelle , hudhren dhe xhenxhefilin grijeni holle dhe vijini ne skuqen ne tave.
Me pas shtoni aty dhe salcen e specit (ose domates) , buljonin e mishit (ose te pules) , pak uje si dhe kripen dhe perzijini.
Bamjet pritini ashtu sic i shihni ne foto , pergjysem.Priteni bamjen momentin e fundit , kjo parandalon qe nga bamja te rrjedhe ai lengu ngjites qe shume prej jush nuk e kane qejf.
Vijini te skuqen ne nje tave tjeter nen zjarr te forte per 3-5 minuta , pasi ky i fundit serish parandalon rrjedhjen e lendes ngjitese nga bamja.
Me tej hidhini bamjet e skuqura ne salcen qe pergatitet me pare (me qepe, hudhra,xhenxhefil etj) , shtojini siper dhe 4 domatet e grira holle dhe piperin dhe lejini te zihen per pak minuta ne zjarr te ulet.

Servireni te ngrohte.
Ju befte mire!

Advertisements
Categories: food, healthy, photography, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: