Zerde me ftua


Zerde eshte nje lloj embelsire e ngjashme me pelten.Eshte popullore ne Turqi , sipas turqve pershkruhet si nje lloj puding orizi.
Ne Turqi e pergatisin ne nje menyre me te ndryshme ato perdorin dhe shafran dhe leng trendafili por ne receten time nuk jane perdorur keto.

Per te perfituar 9-10 tasa te vegjel me zerde ftoi [ mund te perdorni dhe fruta te tjera si molle, dardhe etj] ju duhen:

1 filxhan caji oriz
2 luge niseshte
7-8 filxhane caji uje
1 filxhan sheqer
lekura limoni te grira ne rende
nje ftua i grire ne rende
arra
rrush i thate
2 luge caji kanelle

Se pari vihet orizi per tu zier.Ne nje tas me uje perzini niseshtene mire.Pasi orizi te kete zier , shtojani dhe niseshtene dhe 2 luget e kanelles,sheqerin,lekurat e limonit ,ftoin e grire si dhe rrushin e thate dhe vazhdoni ti perzini.
Vazhdoni keshtu deri sa masa te trashet.
Ne fund servireni duke i shtuar arrat.

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: desert, food, photography, turkish cuisine | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: