Omlete furre me perime


Pershendetje te dashur lexues te Yummania:)
Pas nje kohe relativisht te gjate , pa postuar po vij sot me nje recete te thjeshte dhe te shpejte , por po aq te shijshme.

IMG_1194

Per pergatitjen e kesaj omlete per 2 persona do t`ju nevojiten:

1 patllixhan i madh
3 kunguj
2 veze
pak miell
kripe,piper i zi

Kos dhe hudhra te shtypura per kosin qe t`ja hidhni siper omletes pasi te jete gati.

Pritini perimet ne forme rrethore dhe lijeni patllixhanin pak ne uje me kripe qe ti dale hidhesia.
Me tej mund ti jepni nje vale te shpejte ne mikrovale perimeve qe te zbuten nese deshironi.
Nese jo dhe mund ti piqni direkt.
Perzini vezet me miellin, kripen, piperin e zi .
Ne nje tave qe e keni lyer pakez me yndyre me pare , shtroni perimet qe i keni perzier me pare me miksturen me veze dhe miell.
Lijeni ne furre me 150 grade derisa te piqen perimet dhe veza.

Servireni me kosin me hudhra siper.
Ju befte mire ­čÖé

Advertisements
Categories: flash, veggie, yoghurt | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Omlete furre me perime

  1. anamorphoseur

    miresevjen punetore e dashtun.

  2. rudina

    pershendetje. Recete e thjeshte dhe e shendetshme. Mos e ler kaq gjate pa shkruar recetat e tua sepse jane shume simpatike dhe origjinale

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: