Supe me domate dhe borzilok


Per t`u larguar njecike nga ethet e zgjedhjeve dhe per t`u afruar me shume tek garuzhdja dhe lezetet :D, ejani hidhini nje sy recetes se kesaj supe.

Per pergatitjen e saj ju duhen:
5 domate mesatare te pjekura
1 lt leng domateje
nje buqete e holle borziloku
1 filxhan pana
pakez gjalpe
piper i zi, kripe
djathe kackavall i grire imet per t`ju hedhur siper.

IMG_7874

Priten domatet imet , pastaj perzihen me lengun e domates dhe lihen te vlojne pak ne zjarr.Pritini dhe gjethet e borzilokut dhe perzijini me domatet dhe lengun e domateve.Me tej shtoni dhe panen dhe gjalpin dhe lijini ne nje zjarr mesatar per nje cope here.Nese deshironi mund ta perzieni supern me mikser per te perfituar nje mase me homogjene.Mos harroni dhe kripen e piperin e zi sipas deshires ne fund.
Servireni me djathin kackavall te grire siper.(majdanozi eshte sa per zbukurim 😉
Ju befte mire!

Advertisements
Categories: food, soup, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Supe me domate dhe borzilok

  1. Me leje!!… nje pyetje kisha… per domate te pjekura nenkupton ato te tharat apo i pjek ne furre ti.

  2. qenka thare truri im sot lol
    Me pelqen kjo recete brava. Do ta gatuaj por po mendoj qe içik spec djeges do t’i jipte lezet…ene nje gote raki rrushi per ta shoqeruar 🙂

  3. ledi

    po lengu i domateve moj moter ca eshte ,shitet i gatshem ?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: