Fergese pranvere ;)


Me rastin e lulezimit te fuqishem te pranveres , vendosa te sjell ketu nje recete `bicim fergese` qe e shpika sot vete ;)Nuk eshte shpikja e shekullit , por eshte e lehte ne gatim, e shijshme dhe e shendetshme 😉
Per pergatitjen e saj per nje person perdora:

mosaic229a6e882ac74d3a556c4a0bf690ec73cbeac56a

spec te kuq, verdhe dhe jeshil (nga gjysem secili)
nje domate normale dhe 4-5 domate qershi
cerek kungulli te grire imet si fije
nje cope te vogel rrenje xhenxhefili (rreth 3 cm) te grire holle
1/4 kastravec
50 gr kerpudha
100 gr cottage cheese (eshte nje lloj djathi qe ngjan me gjizen por nuk eshte gjize.eshte shume i mire dhe i lehte).nuk e di se si quhet ne shqip:(

Skuqni ne fillim ne zjarr te ulet specat e prere jo ne copa shume te vogla.Shtoni dalengadale dhe kungullin, kerpudhat dhe xhenxhefilin dhe lijini dhe ca ne zjarr te ulet.Me tej shtoni domatet e prera ne copa te vogla dhe lijini te skuqen bashke me asortimentet e tjera deri sa te leshojne mire lengun e tyre.Me tej shtoni djathin dhe perzijeni pakez.Sipas deshires mund te shtoni dhe kripe.NUk besoj se keni nevoj per piper prej xhenxhefilit;)

IMG_8971

Dhe me e rendesishmja! Dilni dhe shijojeni ushqimin jashte , duke ju gezuar diellit dhe pranveres 😉
Ju befte mire 😉

Categories: creative, flash, food, healthy, photography, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: