Panine me krem peshku


Po mendoja se kisha nje  kohe te gjate pa shkruar ne kete blog, ndaj vendosa te shkruaj nje recete te thjeshte 😉

Per pergatitjen e panineve ju duhen:

2 veze,1 gote kos, 100 ml vaj (ose gjalpe i shkrire),miell me sy , kripe , nje luge sode buke.

Perzijini te tera asortimentet me njera tjetren.Miellin shtojeni ngadale ngadale,deri sa te krijohet nje brume qe nuk ju ngjitet ne dore.Me tej punoni me brumin dhe krijoni nje forme ruloje dhe prisni prej andej copa te vogla brumi.Punoni mbi cdo cope brumi pakez dhe jepini nje forme te rrumbullaket.

Siper cdo forme vini te verdhe veze , po ashtu mund te vini dhe susam.Me pas vijini te piqen ne furren qe e keni ngrohur me pare dhe lijini deri sa te piqen ne nxehtesine 200 ° C .
Per te pergatitur kremin e peshkut mund te perdorni sipas deshires gjalpe ose djathe krem .Une perdora salmon si peshk, por besoj se do te jete e shijshme dhe me ndonje peshk tjeter.Perzijii peshkun dhe gjalpin (djathin krem) ne mikser.Po ashtu mund te shtoni dhe piper te zi.
Vijeni kete miks siper panineve qe pergatitet me pare.Me tej mund te vini siper dhe domate qershi per zbukurim.
Ju befte mire!

Advertisements
Categories: fish, food, tea time | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Panine me krem peshku

 1. Angjelika

  Pershendetje,kam nje pytje-mundesisht nje pergjgigje prej jush.
  Mielli me sy-eshte miell i tipit “00” apo ndonje lloj tjeter,apo si shkruan ne paketim !
  Suksese .

 2. pershendetje nuk e di se cfare eshte mielli `00` qe thoni.une kam perdorur miell te zakonshem gruri.

  ps: pergjigjet , ashtu si dhe shkrimet ne kete blog shkruhen vetem nga une 😉

 3. edda78

  duke bere nje sondazh, si per te kaluar kohen, ndesha me kete recete te publikuar ne nje website tjeter… Me vjen keq!

  http://www.recetakuzhine.net/panine-me-krem-peshku/comment-page-1/#comment-132

  • flm per lajmerimin Eda.jane bere fare njerezit.mu ne mes te fotos eshte ende e shkruajtur yummania, po as qe e cajne koken.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: