Buke Gershet Tringjyreshe


Emri i kesaj buke eshte i tille , pasi behet me tre lloje permbajtesish te ndryshem si (ereza,salca,perime) qe i japin ngjyra te ndryshme cdo fijeje te saj me te cilen behet kjo buke gershet.
Une kesaj here perdora ato qe kisha ne shtepi: Rigon,salce pikante speci te kuq dhe proshute.
Per te bere buken ju duhen:

4 gota miell
1 filxhan kafeje vaj ulliri
1 & 1/2 gote uje
1 & 1/2 luge caji kripe
1 luge caji sheqer
1 luge maja
pak qumesht

Ndersa sasite e rigonit,salces dhe proshutes jane : 1 luge rigon, 3/4 luge salce e kuqe dhe nja 2 feta proshute te prera ne copeza te vogla.

Per te pergatitur buken perzijini te tere permbajtesit ne nje tas dhe punojeni brumin per nje cope kohe.[Perpara se ta hidhni dhe majane me permbajtesit e tjere , vijeni te tretet ne pakez qumesht te vaket.Eshte me mire kur lihet ne qumesht se ne uje.]
Me pas ndajeni brumin ne 3 pjese dhe perzini cdo pjese me (rigonin,salcen, proshuten) ose me cfare te doni ju.Psh nese perdorni zarzavate mund te perdorni nga ato qe leshojne ngjyre si panxhar,karrote,spinaq etj.Panxharin dhe karroten eshte mire ta zini dhe ta kulloni mire para perdorimit.

Pasi ta perzini brumin me to , perpunojeni serish.Me tej mbulojini 3 copat e brumit me nje lecke pak te lagur dhe lijeni brumin te vije per 30 minuta.Me pas punojeni dhe pak me dore dhe pastaj cdo cope brumi hollojeni ne forme shiriti .Pastaj lidhini tre shiritat ne menyre qe te formohet nje gershet brumi.Lyjeni me pak te verdhe veze siper .Mund ti hidhni dhe susam siper brumit nese deshironi.

Shtrojeni brumin ne nje tepsi ku keni vene leter furre me pare dhe vijeni te piqet ne furren e ndezur me pare me 200-250 gr C.Koha e pjekjes varet nga deshira juaj ,kryesisht kur merr ngjyre te kafte ose te kuqerremte eshte gati.

Servireni te ngrohte.
Ju befte mire dhe gezuar vitin e ri;)

Advertisements
Categories: creative, food, photography, spices | Tags: | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Buke Gershet Tringjyreshe

  1. te hash buke nga kjo them se nuk i ke me frike armiqte ­čśŤ

  2. atoli

    Interesante!!
    Pale sa e shijshme!!

    Rrofsh qe na frymezon!

  3. flm;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: