Pilaf me perime dhe peshk


Per ta bere kete pilaf sa me te lehte qe te jete e mundur, do ishte mire te preferoni qe perimet te piqen ne zgare.Si dhe orizi i perdorur eshte oriz kokergjate qe thuhet se eshte me `light` se orizi tjeter.Nuk po ju jap sasi ketu sepse secili ka guston e vet por nga perimet qe do ju keshilloja te perdorni jane: kungull, qepe te njoma,spec i kuq i grire holle,patllixhane.Te gjitha perimet pritini ne forme kubash te vegjel pasi ti keni gatuar ne zgare.

 

Sa i perket peshkut , mund te preferoni fileta levreku.Per cdo person nga nje filete.Filetat mund ti skuqni duke i perzier me miell galete perpara, te behen shume me te shijshme.

Sosi per filetat e peshkut dhe pilafin me perime: Mund te pergatisni salce beshamel te cilen do ta keni perzier me curry ose shafran.

Ne fund fare perzini pilafin me perimet e pjekura ne zgare dhe siper vijini filetat se bashku me sosin.Mund ta zbukuroni me perime te tjera si majdanoz, qepe te fresketa franceze, etj.

 

Ju befte mire!

 

Categories: creative, fish, food, healthy, veggie | 5 Comments

Post navigation

5 thoughts on “Pilaf me perime dhe peshk

 1. Jola

  Te pergezoj per blogun! Shume te shijshme pjatat. Une se shpejti do e provoj ndonje.. :-))
  Kjo receta me terhoqi vemendjen… Sa te bukur e paske bere, se edhe syri do pjesen e vete. :-)).
  Te pershendes,
  Jola.

 2. anida olli

  Mund te ma shpjegosh valanidhin se cfare erze eshte.Faleminderit.

 3. valanidhi ne anglisht quhet sumac.

 4. ne pamje te pare duket si piper i kuq por jo nuk eshte piper eshte nje erez qe i jep athtesi gjelles.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: