Ushqime tradicionale çeke


Per arsye mungese kohe nuk kam pasur shume mundesi te shkruaj dicka te re ketu.

Sot vendosa sjell disa foto dhe pak te dhena rreth kuzhines ceke.

Ne foton perballe mund te shihni foton e `supes se vjeter bohemiane` .Isha shume kurioze ta provoja , por ne fakt mund te them se nuk me shijoi dhe aq se paku nuk ishte shume per gustot e mia.

Supa permbante si shume supa te tjera te tilla , karrota,patate,selino,karrota.

Meqenese nuk e kam gatuar me pare , po ju ve nje link nga ku mund te gjeni receta te ndryshme supash bohemiane;)

http://recipes.wuzzle.org/index.php/44/891

Ndersa embelsira qe shihni ketu ; perbehej nga manaferra te kuqe , te rrethuara nga peta sfogliati te skuqura me gjalpe e te mbushura me qumesht.Sado qe kishte shume yndyre nuk ishte shume e rende per faktin se ishte e rrethuar me lengun e athet te manaferrave.Kjo embelsire ishte e pjekur ne furre perfundimisht dhe kjo i jepte nje shije vecanerisht shume te mire te karamelizuar.

Per fat te keq sa do qe kerkova ne internet nuk munda te gjej receten e saj, por po ju ve linkun e recetes te nje mbelsire tjeter shume popullor ene Ceki:Bublanina

http://easteuropeanfood.about.com/od/bohemianczechdesserts/r/bublanina.htm

Ju befte mire;)

Categories: food | Tags: , , | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Ushqime tradicionale çeke

  1. It’s difficult to find well-informed people for this subject, however, you seem like you know what you’re talking about!
    Thanks

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: