Lulelaker me berxolle


500 gr mish tul

2 qepe

2 karrota

2 speca

1 lulelaker e mesme

disa gjethe dafine

pak salce

pak piper,kripe

vaj ulliri

30 ml vere e bardhe

Se pari rrahim mishin dhe e kriposim nga dy anet.Me tej e skuqim lehtaz ne tiganin ku kemi hedhur vaj ulliri.Me tej e shuajme me veren.I shtojme dhe 1-2 gjethe dafine dhe e perzjejme lehte.Nga ana tjeter , presim qepet ne forme drapri,karrotat , si fije te holla te gjata dhe specat po ashtu dhe i japim dhe atyre nje skuqje te lehte ne tave.Me pas, hedhim salcen dhe pasi i perziejme pak, shtojme berxollat.

Ne nje tenxhere te vogel e ziejme pak lulelakren duke i shtuar dhe disa kore buke , per te menjanuar eren e pakendeshme te saj. ( Dhe pas kesaj nuk besoj se do kete shume njerez qe do e nxjerrin si pretekst kete gje per te mos ngrene lulelaker apo laker e brokoliJ )

Ja shtojme dhe lulelakren miksit qe pergatitem me lart , duke i hedhur dhe pak kripe e piper ne fund.I leme dhe pak kohe ne zjarr te ulet, pastaj eshte gati per servis.Ju befte mire!

Categories: creative, food | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: