Buke misri


Sot po ju sjell ketu nje recete buke misri mes shume recetave te tjera qe egzistojne.Mua me terhoqi shija e kesaj ndaj vendosa ta ndaj me ju.
Per te pergatitur buke misri ne shtepi ju duhen:

2 filxhane caji miell
2 filxhane caji miell misri
1 filxhan caji kos
1/2 filxhan caji vaj
2 veze
1 filxhan caj uje te gazuar
1/2 luge sode buke

Pergatiteni brumin me asortimenetet e mesiperme dhe hidhini ne fund dhe ujin me soden.Perzijini serish.Me tej perpara se ta vini ne tepsi (lyeni kete te fundit me margarine dhe pakez miell per te parandaluar ngjitjen e brumit).
Vijeni ne furre me 180 gr C .Furra duhet te kete qene ngrohur ca perpara.
Servireni te ngrohte .Ju befte mire!

Advertisements
Categories: photography, traditional | Tags: | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Buke misri

 1. anamorphoseur

  Ah moj Eni.
  Buk kallamoçi me djath, s’kishte gjâ mâ t’shijshme dikur.
  Ne alpet e thella te veriut, kjo buke ishte e perditshme sepse gruri ishte lluks.

  Te faleminderit.

  Tori.

 2. ah… me ne fund e pergatita! e shkelqyeshme! Faleminderit Eni!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: