Byreçka me presh


Nje recete tjeter e lehte byreçkash eshte kjo e sotmja.

Mund te pergatitet fare kollaj me pete te gatshme nese deshironi.

Per harxhin me presh ju duhen:

500 gr presh

2 veze

1 gote qumesht

piper i zi

pakez kripe

Se pari lajini preshin mire dhe prejeni ne copa te holla.Me tej vendosini ne nje tenxhere dhe lijini te zbuten ne lengun e vet dhe nga fundi shtojini dhe pakez uje dhe lijini te zihet dhe per pak.Me pas i shtoni dy vezet (qe do ti keni rrahur veçmas) , qumeshtin, kripen dhe piperin dhe perzijini nje cope here deri sa te avullohet qumeshti dhe te mpikset veza.Harxhi kur te jete gati duhet ti jete thithur lengu qe ka.

Pasi te pergatisni harxhin , mu te pergatisni byreçkat.Pritini petat ne disa shirita (rreh 10 cm i gjere secili) dhe mbushini me harxh, me tej kthejini ne forme trekendeshi.Ne fund fare byreçka do marre formen e nje nuskeje si ajo qe shihni ne foto.Vazhdoni keshtu deri ne fundme tere harxhin dhe petat.

Me tej byreçkat ose mund ti skuqni ose ti piqni ne furre (rreth 110 grade celsicus).Furra duhet te jete e ngrohur me pare dhe tepsia qe vini petat te jete e lyer me pakez gjalpe/margarine.Po ashtu petat mund ti lyeni pakez  me nje miksture (kosi me veze) siper .Behen me te buta.

Servirini te nxehta.Ju befshin mire!

Advertisements
Categories: creative, food, tea time, traditional | Tags: | 3 Comments

Post navigation

3 thoughts on “Byreçka me presh

  1. Kur te shkoj te tregu i fermereve perseri, do te blej preshe per ti provuar keto. Une vdes per byrecka me kungull, por edhe preshet i kam shume qejf!

  2. Eni,

    Une kam te njejtat pjata 🙂 dhe me pelqejne shume…
    Byreku shume i mire, te lumshin dockat e vogla…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: