Pilaf miks me pule dhe kerpudha


Si nje ushqim i thate , pilafi shpesh preferohet te hahet duke u shoqeruar me gjelle te tjera apo me kos, si dhe duke u perzier me asortimente te tjera.Sot po ju jap nje recete tjeter per nje pilaf miks.

Per kete lloj pilafi per dy veta ju duhet:

1 qepe e madhe

250 gr kerpudha

1,5 gote uji oriz

3 gota uji leng pule

150 gr kaçkavall i grire

2 kofsha pule

kripe,piper i zi

pak nenexhik

vaj me sy

Pritini qepet si per gjelle.Edhe kerpudhat ne copa te vogla.Skuqeni  qepen .Ne nje tigan tjeter vijini kerpudhat te zihen dhe te leshojne lengun e tyre.Pastaj keto te fundit i hedhim ne tiganin e qepeve, shtojme dhe djathin e grire kaçkavall  dhe i skuqim se bashku per nje fare kohe. Pas pak futet orizi qe e kemi lare perpara.

Skuqen me qepen dhe kerpudhen e kaçkavallin per nje cope here pastaj futet lengun i pules, kripe, piper dhe pak nenexhik.Lihet ashtu deri sa te zihet.Me tej shtohen kofshat e pules dhe  futini  ne furren e ngrohur me perpara dhe lijeni deri sa te piqen pakez.Servireni te ngrohte.

Ju befte mire!

Categories: food | Tags: | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Pilaf miks me pule dhe kerpudha

 1. Të lumtë, je shumë e mir. Reqeta e juaj Për këtë pilaf më pëlqen shumë,të uroj shëndet të mir dhe suksese në të ardhmen
  Peshendetje dhe flm shumë.

 2. avocados

  eni, ke blogun me te rendesishem per mua ne gjithe blogosferen. konsultohem shpesh me te, just so you know. sepse eshte praktik dhe ska tangerlliqe te teperta. thanks dear.

  • Te falenderoj shume Avocados..
   gezohem qe vlereson ato gjera qe vlersoj dhe une:)
   te falenderoj sinqerisht , gezohem qe te pelqeka:)
   gjithe te mirat:)

 3. teuta

  me fal po nga foto pak si llape me duket ky pilafi.a eshte ideja dhe qellimi qe te jete keshtu?apo…

  • fotoja eshte bere “makro” dhe ndoshta duket ashtu nga avulli.
   ne fakt dhe shume s’e poqa une.jo qellimi nuk eshte te nxirret llape.mund ta pjekesh sa te duash ne furre.
   te pershendes.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: