Supe me lulelaker & leng mishi


Sot do ju jap receten e nje supe qe e provova para disa ditesh dhe qe ngela shume e kenaqur me thene te drejten.

Them keshtu se lulelakra sado e vlefshme si perime , nuk para pelqehet fort nga era e saj e veçante.Ne kete supe, era e saj karakteristike  nuk ndjehet si dhe shija eshte shume e kendshme.

Pergatitja per 4 persona:

Gjysem lulelakre e mesme

1 lt leng mishi (viçi ose pule.une e bera me leng pule)

3 luge pana

250 gr kos i trashe

1,5 luge miell

kripe/piper sipas deshires

Se pari e therrmova lulelakren ne lulka te vogla  pastaj  e vura te zihet ne lengun e mishit.Pasi zihet e lashe nje kohe te rrinte ne lengun e mishit,duke e fikur zjarrin me pare sigurisht.Une e lashe deri sa u ftoh.Kjo ndihmoi qe aroma e mishit te kalonte krejtesisht tek lulelakra.Me tej ,hiqeni lulelakren dhe perzijeni ne mikser ,sa te shtypet fare.

Vijeni serish tek lengu i mishit.

Ne anen tjeter, ne nje tas shtoni kosin,panen , miellin dhe kripen dhe perzijini mire ne menyre qe te mos ngelen topa mielli.Pastaj hidhini ne lengun e mishit me lulelakren e copetuar dhe perzijini vazhdimisht ne zjarr te larte duke mos  e leshuar asnje çast, perndryshe mielli do formoje topa.Pasi te shihni se eshte perzier mire lereni dhe per pak kohe ne zjarr te ulet.

Servireni te nxehte duke shtuar piper te zier sipas deshires.

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: food | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Supe me lulelaker & leng mishi

  1. E di ça kam mësu në anonimitet? Që po të fusësh një kore buke të zjejë bashkë me lulelakrën, nuk kundërmon gjithë shtëpia lule-lakër. : D

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: