Makarona me salmon te tymosur


Sikunder jam duke bredhur ne Islande keto dite ­čśë mendova t ju sjell nje recete shume te shijshme makaronash qe provova ketu ne Reykjavik para ca ditesh.

Makaronat ishin shume te shijshme dhe tejet te thjeshta per tu bere.Ja dhe receta per 1 person:

200 gr makarona si keto qe shihni ne foto

75 gr salmon i tymosur

50 gr presh

2 luge panna

50 gr djathe i vjeter kackavall i grire holle

uje per ti zier makaronat

kripe , piper te zi sipas deshires

copa domate dhe gjethe borziloku per zbukurim

(ketu ne Islande prane makaronave kishin vene dhe disa copa buke pakez te thekura me vaj ulliri afer nese deshironi mund ti vini dhe ato).

Zijini makaronat ne uje pasi ka valuar, me tej vijini menjane.Nga ana tjeter prisni ne forme rrotullash te holla preshin qe e keni lare mire me pare dhe me tej vijeni ate ne nje gigan te vogel te zbutet vetvetiu.Nga fundi shtoni panen si dhe copat e salmonit te tymosur.Perzijini per pak dhe me tej hiqini dhe hidhini siper makaronave.

Servirini te nxehta.Ju befshin mire!

Categories: fish, flash, food, life style, photography | Tags: , | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Makarona me salmon te tymosur

  1. cool one. do e provoj me presh dhe pene.
    une perdor nje me tagliatele te trasha. bej nje salce me pana, koper, kripe, piper dhe lekure limoni jeshil, qe i ziej shkurt sa te bashkohen. perziej makaronat me kte salcen dhe salmonin e tymosur ua ve persiper. very very very gooood!:)
    p.s. bej qejf sa me shume!

  2. harrova te shtoj domatet qershi te prera ne dysh dhe ndonje gjethe ├žikore.:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: