Komposto me miks frutash


Per kete komposto ju duhen:

2 molle

2 dardha

1 ftua

1 karrote

Lengu i 3 portokalleve,3 mandarinave,3 limonave

100 gr sheqer (opsionale kjo sasi)

1,50 lt uje

Pritini mollet,dardhat,ftoin ne copa te vogla , duke ja hequr lejurat perpara.Hiqjani dhe karrotes lekuren dhe grijeni.Vijini te tera per tu zier duke i shtuat ujin dhe sheqerin.

Me tej lijini te ftohen dhe pastaj perzijini te tera ne mikser deri sa re kkrijohet nje mase homogjene.Me tej shtojini dhe lengun e agrumeve te permendura me siper.

Servireni te fresket.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, food, fruit, healthy, kitchen art | Tags: | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Komposto me miks frutash

 1. Salvatori

  Merhaba Eni.
  Të lumshin duart për receten, do mundohem ta provoj.
  Por kisha një vërejtje – si shumë sheqer përdor. 100 gramë, duke pasur parasysh dhe sheqerin që përmban fruti, është pak e ekzagjeruar.
  Kjo përzierje frutash të ndihmon për t’a përballuar dimrin sepse përmban shumë vitamina.
  Sa për të folë, sot po shihja një emision mbi gastronominë turke: simite, byrek, akullore me reçel pistache (nuk e di se si i thuhet shqip), dhe një tjetër me gjethe rrushi të mbushura me oriz. Ushqim i mire, si në Shqipëri, kështu që produktori i këtij emisioni nuk ka nevojë të bëjë kërkime në Shqipëri.
  Ah, harrova, rakia ishte gjithandej siç burri që qëndronte në divan dhe këqyrte gruan duke gatuar.
  Kalofsh mirë.

 2. e drejte sa thua mbi sheqerin por mund edhe te ulet eshte opsionale sigurisht.
  ndaje bera se kam ca dite qe jam me grip.
  me shkrive sa thua rreth rakise:)

  pershendetje dhe kalofsh sa me mire dhe ti.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: