Jahni pule me pure lulelakre


 

Pula eshte nje nga llojet e mishit me praktike dhe me me shume perdorime ne guzhine.Shija e saj ben te mundur perdorimin ne menyra te ndryshme madje ne Turqi perdoret dhe ne nje lloj embelsire.Mbase ate do jua jap me vone por sot do ju jap receten e jahnise se pules me pure lulelakre qe e shpika sot:)

Per te pergatitur kete gjelle te shijshme por dhe te shendetshme ju duhen:

Per 2 persona:

2 fileta pule pa kocke e lekure pule

nje lulelaker mesatare

1 qepe mesatare

1,5 luge vaj

1/2 luge salce speci te kuq ose domateje

piper i zi , pakez rigon

kripe

1 luge pana (per purene e lulelakres)

1/2 gote uje   (per pulen)

Se pari zijini lulezat e lulelakres.Me tej shtypini ne mikser.Perzijini me panen ne mikser qe te formohet nje lloj pureje homogjene.

Nga ana tjeter ; priteni qepen si per gjelle , pritini copat e pules ne copa te vogla (sa 1/2 e gishtit tuaj psh) dhe vijini te dyja te skuqen ne tigan , duke i shtuar dhe ujin si dhe salcen.Pasi uji dhe salca te absorbohen nga pula , shtoni dhe erezat dhe kripen.Perzijini dhe per pak ashtu pastaj ,hiqeni nga zjarri.

Me pas mund ti servirni jahnine e pules siper purese se lulelakres.Sigurisht qe te nxehte:)

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: chicken, creative, food, healthy, life style, mediterranean, veggie | 8 Comments

Post navigation

8 thoughts on “Jahni pule me pure lulelakre

 1. manjola69

  panën unë e përziej me MIKSER enka:)

 2. pse une kam thene gje te kundert valle?

 3. manjola69

  po 🙂

 4. une kam thene qe “perzijeni lulelakren me panen” ne mikser.nuk me duket se ka ndonje ndryshim.
  nejse

 5. manjola69

  type, enka type :.”Perzijini me panen ne misker qe te formohet nje lloj pureje homogjene.” 🙂

 6. got it ..thanks

 7. Tani

  Dhe Pana, cfare eshte Pana?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: