Menu e shendetshme mengjesi;)


Me drithera,qumesht,musht dhe fruta:)Si ju duket?;)

Mos u prifni kot per suxhuke e pasterma;)Kete here perdora miell dritherash per mengjesin.Mua per vete me terheq shume.E megjithate sigurisht shtova ca alternativa ne pergatijen e mengjesit per t’ja shtuar shijen.

Dritherat qe perdora kete here , te perkthyera direkt nga turqishtja vijne ne kuptimin miell dritherash te ndryshme sidomos tershere.Ne anglisht emri eshte oatmeal.

Ky lloj mielli  kokerrmadh mund te perdoret me qumesht dhe fruta si ne kete rast qe do ju tregoj une po ashtu edhe neper supera,muhalebi etj..Ndersa kur eshte  me teper i bluar mund te perdoret ne gatimin e bukes,kekrave apo shume gatimeve te tjera prej brumi.

Ne saje te permbajtjes se larte te fibres  , ju mban te ngopur per nje kohe te gjate.Po ashtu  eshte i pasur me proteina,kripera minerale,vitamine B,

Pas tere ketyre te dhenave,po ju jap pa humbur kohe dhe pergatitjen qe bera me te:

Per nje person:

6-7 luge gjelle miell tershere (une e bleva te gatshem dhe ishte i perzier dhe me copa te vogla çokollate e grimca copash kakao.Ne treg shitet e gatshme dhe me fruta ,me mjalte ose me asortimente te tjera)

300 gr qumesht (mund te perdorni dhe qumesht pa yndyre)

1/2 dardhe e bute e grire ne copa te vogla

1/2 molle e grire ne copa te vogla

1 portokall i grire ne copa te vogla

nj luge gjelle musht

Perzijini te tera dhe lijini per nje kohe sa frutat te leshojne aromen e tyre.

Ju befte mire.

Advertisements
Categories: breakfast, creative, food, healthy, kitchen art, life style, photography | 8 Comments

Post navigation

8 thoughts on “Menu e shendetshme mengjesi;)

 1. mmmmmmmmmmmmmmmmm! …

 2. Adela

  Pershendetje, Me pelqen kujdesi juaj per shendetin dhe do te doja shume ndonje recete te shendetshme dietike. Une nuk jam shune dakort me keto dietat e rrepta, megjithese here pas here i kam patur te nevojshme, por pesha me rikthehet shume shpejt. Nese dini ndonje menyre , do te me ndihmonit shume…

 3. pershendetje e dashur Adela.
  une nuk jam dieticiene ndaj nuk me duket e drejte te jap recete.
  por ne pergjithesi mundohem te ve receta sa me te lehta ne kete faqe.
  mendoj se nje ushqim i shendetshem ku tere elementet e duhura jane perdorur me balancim eshte me i miri.

  shendet,
  Eni

 4. linda

  Pershendetje desha te te pys nese e din a te dobson oatmeal apo te trashe sa keni njohuri ma thollsishme

  • pershendetje Linda une nuk jam eksperte por di se oatmeal eshte i shendetshem per zorret .si dhe ju ben te ndiheni me te ngopur per shkak te fibrave qe permban.

 5. dori

  Me te vertete eshte nje recete e shkelqyer,dhe e pasur me vitamina,ju pergezoj per kete

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: