Komposto Thane


Sot po ndaj me ju receten e kompostos se thanes.E dini besoj se mundohem te sjell receta me fruta e perime te stines dhe thana eshte nje nga frutat me te kendshme dhe dobishme qe mund te perdorni gjate vjeshtes.

Se pari siç behet zakonisht:) te Yummania le te flasim per te mirat e ketij fruti, sa te vockel aq edhe te dobishem.Si fruti,ashtu dhe gjethet,kercelli dhe rrenjet e saj jane te dobishme.Se pari eshte nje nga frutat me vlerat me te larta antiaging.Po ashtu per shkak te flavanoidit,karatinoidit qe permban ka veti antioksiduese.Po ashtu permban edhe melatonine nje hormon regullues i ritmit te jetes.

Po ashtu rregullon mpiksjen e gjakut,ndaj ata qe vuajne nga hemofilia keshillohen ta perdorin sa me shume.Po ashtu eshte e vlefshme dhe per diabetiket.

Ul temperaturat e larta,ndihmon kundra infeksioneve te rrugeve urinare dhe kundra formimit te gureve ne veshka.Ndersa rrenja e saj ka qene perdorur ne kohet  e lashta per te krijuar pomadat qe perdoreshin ne raste djegjeje.

Pa e zgjatur me shume po kaloj ne receten e kompostos.

Per 1 lt komposto une perdora:

1/2 kg thana

10 kokrra luleshtrydhe (per ti shtuar aromen)

250 gr sheqer

5 gota uji

Hiqini berthamat e thanave dhe shpelajini mire.Shpelajini dhe luleshtydhet dhe vijini te dyja llojet e frutave te plota dhe pa i prere ne 1 tenxhere te thelle.Shtoni sheqerin dhe lijini ca ashtu ne zjarr ne ulet sa te leshojne lengun e vet,pastaj shtoni dhe ujin dhe lijini te zihen ne zjarr te ulet.Komposton mund ta sherbeni te ftohte.Sipas deshires mund ti shtoni me shume sheqer,mua me mjaftonte kaq.

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, food, healthy, kitchen art, photography, traditional, veggie | Tags: | 12 Comments

Post navigation

12 thoughts on “Komposto Thane

 1. asnjan's

  Ah!!!Thanat. Kur isha i vogel, kaloja veren ne alpet e veriut dhe atje kishte plot thana. I hanim edhe pse nuk dinim shume mbi vetite sheruese per trupin. Hanim ftonj, thana, dardha, arra, lajthia, geshtenja, molla, sepse ato ishin frutat e alpeve.
  Shume te mira thanat, por ketu ku jetoj une eshte e veshtire t’i gjej.
  Faleminderit per artikullin, si gjithnje e zonja per pergjegjesine qe merr persiper.
  Perqafime.

  Nje mik.

 2. ah ku ka si frutat qe kemi pas ngrene kur ishim femije.kishte lezet.tjeter shije , tjeter ambient,tjeter gezim kur i hanim apo ndanim me dike..eh,na solle ne mendje kujtime te bukura flm mik.

 3. emigrant

  mqse po folim per thana 🙂

 4. po thanat dhe cranberries nuk jan i njejti frut megjithse cranberries bejne nje sherup qe perpak i afrohen sherupit te thanes qe ben gjyshja ime.
  asnjan’s nje frut qe na ka marr malli per e duronim po ti shkon e permend dhe ftonjt e geshtenjat etj dhe na plas shpirtin.

 5. si e kane cranberries ne shqip emrin e di gje Kolektivize?

 6. kolektiviza

  nuk ka cranberries ne shqip sepse nuk rriten ne shqiperi. se di nese mund te rriten pasi kerkojne klime te caktuar sic eshte veriu i Amerikes dhe Kanadaja. Le qe jan dreq per tu mbledhur pasi duhet permbytur tere vendi qe kokrrat e cranberries te lundrojne siper. megjithse sdo ishte keq ndokush ta provonte ne shqiperi pasi kane shume efekte te mira shendetsore.

  tung

 7. po ç’fare shije kane? jane te nje klase me manaferrat?
  do doja ti provoja:)

 8. Shpend

  A di ndonjeri te me tregoje emrin ne anglishte te thanave.

  Pershendetje!

 9. Buqe

  Cornberry oe Dogberry

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: