Sallate “Horatiki” dhe limonate me agrume


SALLATA HORATIKI

Sot po ju pershkruaj çfare hengra mbreme per darke pasi mua per vete me pelqeu.Meqe nuk e kam gatuar une , receta do ju jepet “me sy”;) Sallata “Horatiki” eshte nje lloj sallate greke.

Permbajtja :

domate qershi te prera ne copa jo shume te vogla,

kastravec i prere jo fare imet,

djathe kaçkavall i bute i prere ne copa te vogla

djathe i bardhe i prere ne copa te vogla

nje grusht me rukola e prere imet

1 spec jeshil i prere imet

copa buke te thekura dhe te vajisura me vaj ulliri,kripe dhe ereza (ato qe hengra une ishin dhe me arome hudhrash ;ne nje rast te tille mund te perdorni fare mire “Bake Rolls” per kete sallate)

vaj ulliri,

lengu i nje limoni

kripe,

1/2 luge gjelle valanidh

Perzijini keto te tera me njera tjetren dhe ne fund zbukurojeni dhe me kaçkavall te grire dhe sallata eshte gati.

LIMONATA ME AGRUME DHE MENTE

Kjo limonata ishte fantastike fare, me pelqeu aq shume sa qe jam gati ta bej perdite dhe ne çdo moment;)

Limonata behet me lengun e agrumeve te ndryshme (limon,portokall,mandarine,limon jeshil perveç qitros jo sepse i jep idhtesi).Pergatiteni siç pergatisni limonaten e zakonshme duke perdorur lengun e te tera agrumeve dhe duke i shtuar sheqer sipas deshires suaj.Pa harruar qe ne fillim ti hidhni nja 3-4 gjethe menteje te fresket.Do ti jape nje shije te mrekullueshme!!

Ju befshin mire te dyja!

Advertisements
Categories: creative, flash, food, healthy, kitchen art, life style, mediterranean, photography, traditional, veggie | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Sallate “Horatiki” dhe limonate me agrume

 1. emigrant

  “me sy, me sy”, ashu kena thon. 😛
  ps: po kshu “birinxhi” duket….

 2. hahahah rrofsh Çimo.
  Yummania missed such comments;)

 3. jasemin

  E kame provuar eshte vertet fantastike ,por pa mente ,ta provojm nje here me mente !!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: