Makarona me salce perimesh


Sot po vij sersish me nje menu te shpejte makaronash.E di qe jane ca meketare tani keto te shkretat ne mes te veres ndaj i bera me salce me perime qe te ulja sa te mundja kalorite.

Per nje porcion me makarona me salce perimesh perdora:

1/5 e nje pakoje makaronash si keto qe shihni ne foto

2 kunguj

100 gr kerpudha

pakez djathe kackavall te bute

nje luge panna

kriper,piper i zi

uje per te zier makaronat

Qerojini kungujt dhe lajini.Lani dhe kerpudhat dhe copetojini te dyja ne mikser.Me tej vijini te dyja ne tigan te zihen ne ujin e vet.Pasi te jene zbutur mire shtoni djathin kackavall qe e keni grire me pare ne rende , lijeni dhe ate te shkrihet dhe me pas shtoni dhe panen dhe kripen e piperin e zi.I zieni makaronat `al dente` dhe pasi ti kulloni perzijeni me kete salce.Servirini te ngrohta.Ju befshin mire!

Advertisements
Categories: creative, flash, food, mediterranean, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: