Sallate me Pule dhe perime


Kjo lloj sallate eshte shume e shijshme, e lehte dhe e ushqueshme ne keto dite te nxehta qe mideja jone s’po gjen paqe per shkak te temperaturave te larta.

Pergatitja per 2 persona:

250 gr mish gjoksi pule pa kocka

1/2 kg kerpudha

2 speca jeshile te holle

2 kastraveca

sallate jeshile

2 luge pana

kripe,piper i zi

1 luge embelsire curry

pakez margarine (me pak se 1 luge gjelle)

Se pari priteni mishin e pules ne fije te holla ,jo shume te gjata.Me tej vijeni ne skuqet ne tiganin ku keni shkrire margarinen).Vijini copat e pules te skuqen , dhe nga fundi kriposini dhe hidhini dhe curry.Hiqini nga tava dhe hidhini ne tasin e sallates.Nderkohe pritini kerpudhat ne 8-10 copa te vogla secilen, pritini specat ne forma te holla dhe stergjateshe dhe kastravecat po ashtu.Vijini kerpudhat po ne taven qe skuqet copat e pules dhe lijini pak ne zjarr te ulet sa te leshojne ca leng,me tej shtoni dhe specat dhe lijini te zbuten ca ne lengun e vet.Me tej shtoni dhe panen dhe perzijini,me tej hiqini nga zjarri .Hidhini ne tas mbi pulen.

Nga ana tjeter grini sallaten dhe shtojeni dhe kete ne tas.Ne fund shtoni dhe kastravecat.Perzijini te tere asortimentet e sallates dhe sipas deshires mund ti shtoni kripe.Por mos i shtoni gje tjeter.

Servireni te ngrohte.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: chicken, creative, food, healthy, kitchen art, mediterranean, photography, veggie | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Sallate me Pule dhe perime

  1. asnje hre nuk kam degjuar ne gjuhen shqipe pana dhe brandy mund te me spjegoni cfare loi ushqimi eshte pana dhe brandy.
    yu faleminderit

  2. jasemin

    kjo sallata qe ne pamje te ben fitne jam e sigurt qe eshte shume e shishme ,inshallah do e pregatis ju thonit e pershtatshme per temperatura te nxehta ,po a ka gje nse e pregatisim ne temperatura te ftohta???? ha ha pershendetje nga jasemin!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: