Bizele me Melçi


Teksa po pergatisja bizele (nje nga gjellerat e mia te preferuara) para disa ditesh nisa te mendoj sesi mund te gatuhej ndryshe kjo gjelle.Me pelqen ti jap drejtime te tjera ushqimeve tradicionale,dhe duke menduar se keshtu do te sillja ne vend edhe fjalen qe i kisha dhene sime meje se do perdorja me shume mish;) vendosa ti gatuaj kete here bizelet me melçi.Melçite nuk para pelqehen nga te tere por une mendova se aromat e ketyre asortimenteve do shkonin me njera tjetren ndaj thashe pse jo,ta provojme njehere:)

Per gjelle per 5-6 persona ju duhet:

1 kg bizele e fresket

2 qepe mesatare

2 karrota

3 patate

2 domate te pjekura

300 gr melçi (nese doni dhe me shume mund ti vini,por une nuk preferoj me shume)

1/2 tufe koper

1 luge gjelle salce speci te kuq

3 luge gjelle vaj ulliri

uje me sy per gjellen

kripe,piper i zi kokerr

Zijini kokrrat e bizeleve nje cope here ne uje me pakez kripe dhe me tej shplajini me uje te ftohte.Grini qepet,karrotat,patatet ,domatet holle.Po ashtu dhe melçite pasi ti keni pastruar mire.Grini kopren holle gjithashtu.Vijini te tera perimet (perveç kopres) dhe melçite per tu skuqur pak ne tenxhere ku keni hedhur dhe vajin.Me tej uleni zjarrin dhe shtojini uje me sy sipas nevojes dhe deshires suaj per trashesine e gjelles.Shtojini salcen,kripen,kokrrat e piperit te zi dhe lijeni te gatuhen ne zjarr te ulet per nje cope here.Nga fundi shtoni dhe kopren dhe lijini serish deri sa te depertoje dhe era e saj ne gjelle.Mos e hidhni perpara se i humbin vitaminat.

Servireni gjellen e ngrohte.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, food, healthy, traditional, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: