Imlebbes – bajamja e sheqerosur e Mardinit


Kete lloj bajameje e provova kur isha duke shetitur Mardinin javes se kaluar.

per me shume rreth Mardinit:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mardin_Province

Vdes per bajamet dhe per fat te mire ketu mund ti gjesh ne lloje te ndryshme, te pjekura, me kripe,me sheqer, me çokollate, me puder me kakao ..Te tera i kam provuar dhe vazhdoj ti marr rregullisht.Dihen vlerat e shumta te bajames mbase por une dua ti rendis dhe nje here per ju:)

E pasur me vitaminat B1,B2,C si dhe kalçium,hekur.Specialistet e keshillojne ngrenien e bajames per freskim dhe zhvillim te mendjes:) si dhe per ti dhene gjalleri fytyres dhe lekures ne pergjithesi.Gjithashtu bajamja ka dhe nje efekt zbutes dhe qetesues.

Bajamet jane kultivuar perpara 10.000 vitesh ne Anadoll deri sa ne shekullin e 18-te u importuan ne Amerike nga murgjer franceze.Tashme Amerika eshte vendi me me shume prodhim bajamesh.

Sa i perket imlebessit , eshte nje lloj bajameje e sheqerosur qe mund ta gjesh vetem ne Mardin.Kam ngrene dhe me pare bajame te sheqerosura por kjo seç kishte nje lloj shijeje tjeter, me pikante.

Duhet Provuar…

Advertisements
Categories: food, traditional | Tags: | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: