Qofte me perime


Te jete per mua çdo gje e mire eshte e perbere nga frutat, perimet dhe bulmetrat miq.Ndaj edhe qoftet i preferoj me perime:)

Ky muaj do te jete i lakres (se bardhe,te kuqe,te zeze, apo lakres se Brukselit) [do te flas here tjeter ne pergjithesi per to], ndaj dhe receta e sotme permban laker te bardhe.

Per qofte me perime per 2 veta ju duhen:

5 kunguj

çerek lakre e bardhe

1 selino

5 qepe te njoma

1/2 tufe majdanoz

1/2 tufe koper

2 veze

4-5 luge irmik (edhe me miell behet.ne fakt une nuk kisha miell,pertova te marr dhe me erdhi ideja e mrekullueshme nga teta pertacia:) fundja dhe irmiku nje lloj mielli eshte;) ke pare qe u be shume e mire, si me kerce:) ne foto mund te dallohet irmiku i skuqur:)

kripe,piper i zi

Grijini te tera perimet imet ne mikser.Me pas hidhini miellin/irmikun, vezet,majdanozin dhe kopren ( e grire holle), kripen dhe piperin dhe perzijeni.Beni kujdes qe brumi mos behet shume i shkrifet , te lidhet pak ndryshe zgerlaqet kur skuqet:)

Skuqini dhe hajini ,- tha:)

Une per vete i shoqerova me purslane me kos (receta ketu :https://yummania.wordpress.com/2007/04/20/purslane-portulaca-oleracea/) dhe u kenaqa.Jua rekomandoj!

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, food, meze, photography, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Qofte me perime

 1. ….me duket mua, apo i ke djegur i çik? 😀

  qoftet i keshillon edhe mjekuuuuuuuuuuuuuuuu 😀

 2. he ashtu esh pak e djegur se ashtu me pelqen..amstel:))

 3. Well, I have taken quite a close look on your website and I must say that I find it extraordinarily interesting.

 4. thank you so very much Samantha:)

 5. anamorphoseur

  Merhaba Eni,
  umarim güzel bir gün geçiriyorsun. Mesajlarin ve fotograflarin beni her gún daha da memnun ediyor. Seni okumak, búyúk mutluluk. Sana iyi yaratmalar diliyorum.

  Basarilar
  Sevgiyle, Tori.

 6. Tori bu ne güzel süpriz böyle:)
  Türkçe bildiğini bilmiyordum doğrusu:)
  teşekkür ederim , sizin yorumlarınız bana ilham veriyor zaten:)
  kendine iyi bak

  sevgiler,
  Eni

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: