Supe me laker te bardhe


Supe me laker te bardhe

Per 4 persona

Nje grusht mishi te grire viçi

3 qepe te njoma

nje dore laker e bardhe

1 luge miell (mund te perdorni dhe miell light dritherash)

1 e verdhe veze

lengu i 1/2 limoni

nje luge gjalpe/margarine

leng mishi (1 lt ose me pak nese e doni te behet me e trashe)

kripe,

piper i zi (sipas deshires)

Se pari grijini holle perimet (qepet,lakren).Ne tenxhere lini gjalpin/margarinen te shkrihet dhe siper saj vini kimen te skuqet.Pas pak shtoni dhe qepet dhe lakren dhe kaverdisini dhe keto pak.

Ne nje tas perzini mire miellin me lengun e mishit , deri sa mielli te perhapet njetrajtshem ne leng.Me pas shtojeni kete mbi perimet dhe mishin qe po skuqni.Perzijini dhe nje cope here dhe me pas lerini ne zjarr te ulet.

Ne nje tas , vini te verdhen e vezes dhe lengun e limonit dhe perzijini.Hidhini pak nga lengu i supes dhe perzijeni perpara se ta shtoni mbi supe.

Perzijeni dhe nje kohe pasi ta shtoni ne supe.Nderkohe shtojini dhe kripen.

Supen servireni te ngohte me piper tez i siper (nese deshironi).

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, food, healthy, photography, soup, veggie | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Supe me laker te bardhe

 1. bonxhur,

  erdha thjeshte te ve nje trakt “poshte lakra dhe bamjet”

  pafshimmmmmmmmmm 🙂

 2. anamorphoseur

  T’faleminderit moj Eni. Edhe kjo mungonte tek recetat e tua, por me lakna (lakra) et groshe (fasule) jam i ngopur. Asokohe kishte me sasi kesi lloj perimesh, qe ne fakt jane shume te shendetshme (atehere ishin BIO 1000000%), por kur gjen tre here ne jave lakra e tre here groshe e nje here byrek (pite), nuk i shen me shume sy te mire. Sot, kur energjia kushton, ta gatuash fasulen apo lakrat per dy ore, as qe behet fjale, keshtu qe modelet nderrojne, dhe une meqe jam 100% ekologjist i lumtur, do mundohem ta realizoj kete recete.
  Kalofsh mire ne Stambollin e bukur.
  Tori

 3. Ervivi me shkrive me traktin.e kisha harru fare:)

  Tori. ja vlen se behet shpejt.te befte mire dhe kalofsh sa me bukur!

 4. o shum te mira kokan bre nese kish ba bre me mujt sa ma shum embelsira edhe nese mundem mi marr me i shkru ne pc tem tung shum te mir jeni tung tung nota

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: