Supe me barishte


Attention please!Kjo supe eshte vertet light , por edhe e shijshme.

Kam mbajt çik me hater ata qe jane ne diete 😉 kesaj here por dhe ju te tjeret jam e sigurte qe do e pelqeni se nuk u bo e pashijshme :))

Kete supe e shpika vete pardje.I kam shume qejf te tera barishtet ndaj mendova ta provoja njehere se çdo me dilte.

Perdora kercellin e spinaqit te buranise, shume i shijshem dhe i ushqyeshem ky i fundit.Kete mund ta perdorni dhe ne sallatra duke e zier perpara.

Per supe me barishte ju duhen:

1 lt leng mishi pule

nje tufe e vogel me kercenj spinaqi

nje tufe e vogel me rukola (flm Elais:)

nje grusht majdanoz

nje grusht koper

1 luge e vogel me gjalpe/margarine (light)

2 gota kos (light)

1 e verdhe veze

sherije kafe (light)

nje luge fare lini pluhur

kripe

Lajini mire barishtet dhe pritini holle.Me tej vijini te tera te zihen ne lengun e pules se bashku me sherijet ne zjarr te ulet.Beni kujdes te mos i lini shume gjate qe te mos i humbin vitaminat.Nderkohe ne nje tas perzini kosin dhe te verdhen e vezes.Hidheni mbi lengun e supes dhe perzijeni mire .Me tej shtoni dhe faren e linit dhe kripen dhe perzijeni nje cope here.

Lijeni supen te ftohet.Pasi te ftohet hidheni ne mikser dhe perzijeni mire ne menyre qe te tera barishtet te copetohen fare dhe te krijohet nje mase homogjene.

Hidheni serish ne tenxhere dhe ngroheni dhe nje here.Servireni te nxehte.

Ju befte mire!

shenim: sherije eshte nje lloj gjeje e ngjashme me orizin apo dhe me e holle qe perdoret ne supe.une ne kete supe kam perdorur sherije light.

Advertisements
Categories: creative, food, healthy, veggie, yoghurt | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Supe me barishte

 1. Elais

  Lali roka cfare bime eshte ? Apo e kishe per rukola (ital rucola ang rocket)
  Po sherije kafe mos eshte ajke qumeshti ?

  hugs

 2. Elais flm per rukolen lal e kisha shkrujt turqisht:))
  dhashe ca shpjegime lart per sherijen yllo.shendet.

 3. eni,
  une prisja ballokumet sot 🙂
  arta

  http://vogelushet.blogspot.com

 4. pershendetje Arta ide e mire blogu qe keni hapur 🙂

  nuk di ende ti bej ballokumet 🙂 kismet ne te ardhmen:)

 5. ahhh…….
  dua supe mi dua supe!
  Po ….e keqja eshte, se spo gjej me shege tani….:(

  O eno, gatite i cik blogun, se mezi i gjej “tag”-s se jane andej nga fundi:)

 6. 🙂
  lal sorry po se kam pc qe mund te futem tek worpressi po e hap kete faqe nga disa faqe te tjera qe hapin proxy te tilla.do mundohem ta rregulloj shpejt ate pune.hugs.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: