Breakfast of kings:)


Ja ku po vij serish me nje menu mengjesi.Nje menu mengjesi qe mua me pelqen shume dhe me jep energji pozitive sa here e aplikoj:)

Fergese ne stilin turk (qe jua kam dhene me pare por sot po sjel pak me ndryshe) dhe leng portokalli-mandarine-limoni jeshil,qitro dhe xhenxhefili.

Se pari lengu: sasine e agrumeve vendoseni vete sipas personave .per nje person: nje cope nga çdo agrum i lartpermendur dhe nje cope e vogel (sa nje bajame psh) xhenxhefili i fresket.Xhenxhefilit hiqjani lekuren dhe grijeni holle.Me pas shtrydhni lengun e agrumeve dhe perzijeni me copat e xhenxhefilit ne mikser.Lengu eshte gati.

Per fergesen per 1 person:

2 speca jeshile

1 domate e madhe e pjekur

1 veze

1 grusht majdanoz

2 feta te holla djathi pice

pak piper i kuq

kripe

vaj

Pritini specat dhe domatet holle.Po ashtu dhe majdanozin.Skuqini pak specat dhe me tej shtoni dhe domaten dhe lijini te zihen pak ne zjarr te ulet ne lengun e domates.Me pas shtojini kripen,vezen te cilen do ta hidhni te paperzier siç eshte, dhe fetat e djathit.Lereni pak ne zjarr qe te shkrihen fetat e djathit dhe veza te piqet.Servireni te nxehte me piper te kuq siper.Ju befte mire!

Categories: breakfast, creative, food, fruit, healthy, kitchen art, life style, mediterranean, photography, traditional, turkish cuisine, veggie | 10 Comments

Post navigation

10 thoughts on “Breakfast of kings:)

 1. Goja leng me shkoi !!! Recete perfekte per nje mengjes te diele.

 2. vertet;)

 3. yuppie;)

 4. mumisbest

  mmmm, mezi po pres ta provoj!

 5. 🙂 te befte mire!

 6. enoooooo, ku jane fototttttttt………

  se smë del gje muaaaa…..apo u lepine dhe fotot???

  e kam parë atë foton, e mbaj mend…dhe lëre tani…

 7. ehh as une nuk e di se çfare ndohdi ketu eshte i ndaluar wordpressi dhe une i dergoj tere shkrimet vetem nga nje pc ne pune qe i kam nderruar dns.nje dite doja te beja nje edit dhe isha jashte dhe e bera duke perdorur ato sitet qe hapin sitet e bllokuara.si duket ndaj paten ik fotot.po tani a duken? pls let me know.flm per lajmerimin hon!

 8. po po duken tani…dhe ja, filloi uria!!!

  Duken dhe me te mira biles:)

 9. Oh une do e bojkotoj kete faqen sepse sa here qe vij ketu fillon revolucioni amerikan 🙂 E kam fajin vete sepse i shikoj fotot ne mesin e nates dhe dua te ha mengjes mbreterish 🙂 🙂

  Rrofsh yllo se kjo eshte fantastike!

 10. ndalohet rreptesisht shikimi i yummania-s naten:)

  thanks yllo:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: