2 sallata dimri


Sot po ju jap dy sallata te tjera dimri , shume te shijshme dhe te thjeshta ne pergatitje.

Sallate me finok,karrota dhe qepe.

Per nje sallate per 4 persona ju nevojiten:3-4 finok, 2 karrota ,4-5 qepe te njoma,pakez majdanoz,kripe,vaj ulliri dhe 1/2 leng limoni.

Zijini finokun dhe karrotat.Me pas grijini te holla ne pjate.Siper shtoni dhe qepet e njoma te grira dhe keto holle, po ashtu dhe majdanozin dhe me vone sperkatini me vajin e ullirit, lengun e limonit dhe kripen.Sallate eshte gati!

Sallate me rukola dhe arra:

Per 4 veta ju nevojiten: nje tufe e madhe me rukola, dy domate te kuqe te pjekura, nje grusht me arra te therrmuara jo shume imet, djathe i bardhe i prere ne copa te vogla si dhe vaj ulliri,kripe dhe leng limoni .

Grijeni rukolen me dore dhe jo shume imet.Siper shtojoni domatet e prera si per sallate dhe arrat e djathin e prere ne copa te vogla.Ne fund shtojini vajin,lengun e limonit dhe kripen.

JU BEFSHIN MIRE TE DYJA SALLATAT!

Advertisements
Categories: creative, flash, food, healthy, kitchen art, life style, mediterranean, meze, photography, salad, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “2 sallata dimri

  1. çka është rukola (në shqip, ose anglisht, ose makar frêngjisht)?

  2. pershendetje dhe mireseerdhe Xixa! ne anglisht i thone: watercress

  3. Rucola (Italisht)

    Roquette (frengjisht)

  4. mumisbest

    Po finoku si quhet ne anglisht?

  5. Pingback: Prevede Ftoi at Interesting Article about Different Food

  6. hello, thanx for publishing my recipes!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: