Pice vegjetariane


Me rastin e krishtlindjeve dhe festave , po ju jap sot receten e pices vegjetariane qe mund ta beni ne shtepi fare thjesht.

Per brumin e pices ju duhen:

¼ kg miell

2 luge vaj ulliri

pakez kripe

pakez sheqer

1 luge gjelle pluhur maja bire

Per harxhin :

disa lulka brokoli

2 speca te grire imet

2 kokra domate te pjekura te prera ne kubat e vegjel

1 kungull i prere ne forme rrethi

1 karrote e prere dhe kjo ne forme rrethi

djathe pice

salce domateje

disa ullinj pa berthame

pak kerpudha

pak borzilok

piper

Shenim: kungullin,karrotat dhe brokolin mund ti zieni perpara perdorimit. Sidomos karrotat duhen zier patjeter.

Per te pergatitur brumin , tresni majane e birres ne 1 filxhan çaji me uje te vaket.Hidheni kete fundit mbi mielle, pastaj shtoni kripen , sheqerin dhe 2 luget e vajit te ullirit.Zini brumin jo fare te bute.Lijeni menjane te mbuluar me nje ene dhe te mbuluar me picete te lagur qe te mos thahet , per nje gjysem ore deri sa te vije.Pasi te vije , hapeni ne fillim me okllai , pastaj hapeni me dore duke e ngritur lart.Hapeni ne madhesine e tepsise duke e lene brumin anash pakez me te ngritur.Me pas shtroni siper tij salcen e cila eshte e pergatitur me pakez vaj , pak borzilok dhe pakez piper.Me tej shtroni petat e djathit te pices , mbi to dhe zarzavatet e grira imet.Ne vend te zarzavateve mund te perdoret proshute ose peshk ton (ne nje rast te tille nuk do perdoret djathe).Lejeni te piqet ne 180° , ne furren e ngrohur me pare deri sa te piqet.Ju befte mire dhe gezuar festat miq!

Advertisements
Categories: creative, food, life style, mediterranean, photography, pizza, traditional, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: