Karrota : E zgjedhura e muajit


Duke filluar qe nga ky muaj do te zgjedh nje perime a frut te stines perkatese dhe do ju paraqes disa receta te ndryshme me te.

Mendova ta nis me karroten , meqenese jemi ne muajin dhjetor dhe e ka kohen tashme.

100 gr karrote permban 40 kalori.Po ashtu eshte shume e pasur me kripera mineral, magnezium,hekur,kalçium dhe sidomos me vitaminen A , po ashtu dhe me vitaminen B,C,E si dhe karaton dhe karotine.Vetem duke ngrene karote mund te marrim masen e nevojshme te ketyre elementeve per trupin tone.Ndihmon ne problemet e syve,marrjemendsh,tension i ulet, raste keputjesh.Po ashtu per shkak te vetise se hapjes se bronsheve ndalon kollen e thate.Sipas nje studimi te universitetit te Harvardit, nese perdoret 5 here ne jave ndalon rrezikun e infarktit tek grate dhe ul bindshem rrezikun e paralizes.Ndersa tek burrat thuhet se ul 10% sasine e kolesterolit ne gjak ne rast te perdorimit te 2 karrotave ne dite. Po ashtu lufton dhe kancerin e mushkerive dhe forcon sistemin imunitar.Shton gjakun dhe ndihmon te semuret me ulçer gjithashtu.

Karrota ka filluar te perdoret dendur dhe ne kozmetike per shkak te vitamines A dhe sasise se bollshme te betakarotenes qe zoteron.Kjo ndihmon lekuren kundrejt tharjes dhe radikaleve te lira.Po ju jap dhe nje maske fytyre meqenese jemi tek kozmetika.

Grini holle nje karrote, siper shtojini nje lug çaji mjalte dhe lengun e nje gjysme limoni.Perzijeni mire dhe vijeni mbi fytyren e pastruar per nja 10-15 minuta.Shplajeni mire, do ta shihni se fytyra juaj do jete me e lemuar dhe e bute.Po ashtu kete mund ta ushtroni dhe ne trup.

Rubrika do vijoje me nje recete sallate me karrota.

Advertisements
Categories: curiosity, food, fruit, healthy | 7 Comments

Post navigation

7 thoughts on “Karrota : E zgjedhura e muajit

 1. Eno rrofsh ti, tani qe kam blere dhe karrota (baby carrots) do ta bej zakon, te ha 2 ne dite 🙂 keshtu i them infarktit mirmjes ( me cigare) dhe mirupafshimi (me karrota)

 2. hahaha:)

 3. saranda

  pershendetja me cilat pem apo perime mund te shtojm pesh mun te ktheni pergjigjje

 4. flm per shkrimin Saranda.une nuk jam dieticiene ndaj nuk kam si ta di.por karrota dhe çdo frut apo perime qe permban karbonhidrate ne sasi te larta te shendosh.

  pershendetje

 5. shum web i mir koka

 6. liridon

  cilat perime jan me te mira per imunitet

  • ka shume prej tyre Liridon.une nuk jam eksperte ndaj nuk dua te jap mendime ne vecanti.di qe hudhra eshte shume e mire per imunitet.po ashtu dhe qepa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: