Biçim qofteje me sardele dhe jeshilleqe :)


E quajta keshtu sepse nga forma nuk u be fort solide, por nga shija nuk kishte te share.Kjo qofte u arrit nga perpunimi i nje recete nga Deti i Zi.Ne fakt ne receten e tyre perdorej anchovy (nje lloj peshku i mirenjohur ne zonen e Detit te Zi) , por une e bera me sardele sepse peshkun e mesiperm nuk e gjeni dot kollaj ne market tjeter.

Permbajtja per 4 veta:

150 gr sardele

4-5 gjethe spinaq ose pazi

2-3 gjethe laker e zeze

2 filize preshi

3-4 qepe te njoma

3 veze

4 luge miell dritherash (ose i bardhe sipas qejfit tuaj:)

4 luge miell misri

nje grusht majdanoz

kripe,piper i zi

vaj ulliri per skuqjen

Pastrojini mire sardelet nga halat dhe brenda.Pritini holle gjethet e spinaqit,lakres se zeze dhe majdanozin.Po ashtu edhe preshin dhe qepen e njome.Ne nje tas perzini mire vezet dhe miellin e grurit dhe te misrit.Me pas bashkojini me perimet e sapoprera dhe sardelet dhe perzijini mire.Une nuk e bera heren e pare, por do t’ju keshilloja ti perzienit mire ne robot pasi perfitoni nje mase me homogjene keshtu qe nuk do te keni kokeçarje gjate skuqjes.Me pas skuqini ne vajin e nxehte.Sherbejini te ngrohta.

Ju befshin mire!

Advertisements
Categories: creative, fish, food, healthy, kushina aziatike, meatballs, traditional, turkish cuisine, veggie | 8 Comments

Post navigation

8 thoughts on “Biçim qofteje me sardele dhe jeshilleqe :)

 1. Rrofsh eni! Do ta provoj.
  Megjithese me ka vajtur mendja per tave peshku ne furre.
  Ciao

 2. gezohem qe te terhoqi Erion..te befte mire:)

 3. Shih shih, une thashe se ajo qe bera une si qofte me ton, e kisha shpik…
  une kam harruar te haj keto dite, mrie qe gatova dicka dje.

  Keto duken te shijshme, dhe po te jene te buta brenda, sic duken, i bie qe kane dal mrekulli.

 4. te buta dolen Kokerr.
  sa i perket shpikjeve , kete ka te mire kuzhina se te le te eksplorosh sa te duash..dhe ti je shume fare kreative me duket mua..

 5. akull-naja

  miell i zi, moj, se më vdiqe me atë miellin esmer….:)

 6. hahah:)

 7. SA HANI O NJEREZ PO MANI ICIK DJETE…..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: