Imam bajelldi


Kishte disa kohe qe merrja kerkesa per kete gjelle nga juve miq dhe une ju kisha premtuar se do jua sillja.Ja me ne fund po jua jap sot.

Sic dihet imam bajelldi eshte nje gjelle me oirigjine turke.Majde dhe perkthimi i saj vjen ne kuptimin `hoxhes i rane te fiket`.Sipas gojedhenes hoxha paskesh ngeluar kaq i kenaqur nga kjo gjelle sa qe leshuar pertoke.Nejse ta le gojedhenen menjane dhe t`ju jap receten sa pa ju ikur oreksi:)

Permbajtja per 4 persona:

1 kg patllixhane

2 qepe mesatare

150 gr mish i grire

3 domate te pjekura

nje grusht i mire majdanoz i grire holle

kripe,piper i zi

vaj me sy

Si fillim pritini patllixhanet nga dy anet me rripa dhe lijini per 10 minuta ne uje me kripe qe ti ike shija e hidhur.Per te pregatitur nje imam bajelldi te lehte do ju jap sot menyren se si mund ta beni.Zakonisht patllixhanat skuqen perpara se te mbushen por kjo do ta bente gjelen tuaj shume te yndyrshme ndaj une do ju sugjeroja ti jipni atyre nje vale te lehte perpara ne tenxhere ose ti jepni nje vale ne mikrovale.Me pas nxirrini prej andej dhe nbeni nje prerje ne mes ne menyre qe te vini me pas harxhin ne te.

Per harxhin: Prijini qepet si per sallate dhe vijini ne nje tigan pa yndyre , hidhini pak vaj dhe filloni ti skuqni duke i perzier.Mund ti hidhni dhe pakez uje nderkohe qe ato te zbuten me shpejt pa u ngjitur.Me pas shtono mishin e grire si dhe 3 domatet qe do ti keni grire imet dhe do ja keni hequr lekuren.Skuqini keto te fundit per nje cope here deri sa te tera te jene zbutur mire dhe nga fundi hidhini dhe kripen,piperin e zi dhe majdanozin.

Me pas merreni harxhin dhe mbushini patllixhanat me to.Vendosini patllixhanat ne furre me 170 gr.C dhe lerini te piqen.Servireni te nxehte.Ju befte mire!

Categories: creative, curiosity, food, healthy, kitchen art, kushina aziatike, mediterranean, photography, traditional, turkish cuisine, veggie | 1 Comment

Post navigation

One thought on “Imam bajelldi

  1. Eh imam bajelldia me kujton veren ne Tirane. Kur kthehesha ndonjehere nga shpia e shokut tim dhe gjenim imam bajelldi 🙂 a te keqen, eshte e mire 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: