Supe me thjerreza jeshile


 

Sot po ju jap receten e nje supe plot me vlera proteinash per te tere ata qe kane hyre ne dieten e proteinave:)

Per 5-6 persona:

250 gr thjerreza jeshile

2 speca te kuq

1 qepe e madhe ose disa qepe te njoma

2 patate te mesme

500 gr leng mishi (ose ne vend te tij mund te perdorni dhe tablete mishi)

5 luge vaj ulliri

1 luge salce domateje

kripe,piper i zi

Pergatitja: Si fillim pastrojini thjerrezat dhe shplajini mire.Nga ana tjeter grini holle qepet,patatetdhe specin dhe se bashku me thjerrezat hidhini ne tenxhere ku lerini te skuqen pak duke i perzjere vazhdimisht.Me pas shtojini ujin dhe lerini te zihet ne zjarr te ulet.Nga fundi shtoni kripen.Sipas deshires pasi supa te jete gati mund dhe ta perpunoni ate ne robot per te perfituar nje super homogjene ose mund ta hani siç eshte treguar ne foto.

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: flash, food, healthy, kitchen art, kushina aziatike, mediterranean, photography, soup, traditional, turkish cuisine | 3 Comments

Post navigation

3 thoughts on “Supe me thjerreza jeshile

  1. Salvator

    Ma çove gojën lang Eni, nuk e di në e kupton këtë shprehje…Këtu është kohë dreke, dhe po m(u)endohem çfarë të bëj për drekë…eh, imazhet.

  2. e kuptoj si jo:)
    flm Salvator..

  3. Walmo

    Shume e mire Faleminderit

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: