Embelsire me dardha franceze


 Eh miq miq me kishte marre malli te shkruaj ketu.Ju falenderoj per suportimin tuaj te perhershem, sidomos dhe Selfmaderadio per gadishmerine qe tregoi:)

Siç ju dhashe fjalen po ju jap nje recete embelsire sot.Kisha dite qe e pata vene , por per qef te ketyre toçave me jane mbledhur draftet ketu si çokollatat e Sander Mafishes ne sirtar:D

Se pari dua t’ju them nja dy fjale mbi vlerat e dardhes :Dardha ndihmon veshkat te punojne mire.Ndihmon ne derdhjen e gureve dhe reres nga veshkat.Ul tensionin e larte.Kanı temizler bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Ndihmon kundra anemise , qeteson nervat.Ndihmon ne çlodhjen e trurit.Ul te vjellat e grave shtatzena.Ndihmon ne rastet reumatizmale. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Mund ta hajne dhe te semuret me diabet.Eshte me e vlefshme nese hahet perpara buke.

Ja dhe receta per kete embelsire.Eshte mjaft e thjeshte!Une kete here e bera me keto dardhat e kuqe fotot e te cilave i pata vene dhe dite me pare ketu.

Per 6 veta:

 100 ml uje

6 dardha

100 gr sheqer

pak kanelle

pak karafil

akullore me vanilje

Ne fillim zijeni ujin .Nga ana tjeter pritini dardhat ne mes dhe hiqjani farat dhe pjesen e forte rreth tyre.Me pas vijini nja gjysem ore per tu zier.Me pas hiqini dhe shtoni ne uje sheqerin,kanellen dhe karafilin dhe lerini te zihen pak minuta.Me pas futini dardhat dhe lerini ashtu sa te zbuten ca.Me pas hiqini nga tenxherja dhe vendosini ne pjate.Ne anen tjeter zijeni shurupin dhe per pak minuta sa te trashet mire dhe me pas hidheni siper dardhave.Me pas vini brenda çdo dardhe pak akullore me vanilje.Mund ta zbukuroni me karafilat e zier!Lereni te ftohet pak dhe servireni.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: food | 5 Comments

Post navigation

5 thoughts on “Embelsire me dardha franceze

 1. mireseuktheve:) Te embel e pac rrugen tsshti e tutje;)

 2. flm shume e dashur!

 3. Dy gjera:

  Qero dardhet, dhe hiqi karafilat e zier nga dekori se duken si miza te ngordhura….

  A mund ti ziesh (simmer) dardhet ne vere te kuqe ne vend te ujit?

 4. Hej Eni,

  Sa vura re “about” qe qenke blogu jot edhe ky… Po sa kohe qe paske te mbash 4 blogje… 😀

  Mos ma merr per keq komentin e mesiperm se kam punuar plot kater vjet kuzhinjer per nje restorant italian, dhe coku marr vesh ndonje cike nga pregatitja e dekori i ushqimit…

 5. He he İlir me shkrive fare me at mizat e ngordhura.Flm per idene e veres.do ta provoj dhe ashtu.nuk me vjen hiç keq me jep sa me shume idera sa une nuk jam dhe aq profesionale ne kuzhine thjesht mundohem ndaj çdo ide me vlen:)
  sa i perket kohes,nuk me han shume kohe kjo dhe maratonomaku me shkrujt se ketu i vej disa gjera ne drafte kur kam kohe dhe i nxjerr pastaj.vetem albtranslator eshte spontan:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: